site.btaИспания и Япония са първите два отбора, които се класираха за втората фаза на Световното първенство по футбол за жени

Испания и Япония са първите две нации, които си гарантираха участие за осминафиналите на Световното първенство по футбол за жени, което се провежда в Австралия и Нова Зеландия.

И двата състава спечелиха мачовете си, а сега в последния мач по между си ще си оспорват 1-ата позиция в група С.

Испанките излязоха на върха в групата след 5:0 над Замбия и 6-те им точки са допълнени от голова разлика 8:0. Япония се наложи с 2:0 над Коста Рика и продължава 2-и със 7:0.

В друга среща от днес Република Ирландия вкара първия си гол на женското Световно, макар че падна с 1:2 от Канада в група В. Ирландките са с две поражения и вече отпаднаха, докато Канада е на върха с 4 точки, но класирането им зависи от утрешния мач Австралия – Нигерия.

Тимът на Испания започна на много високо темпо и от първата минута наложи много силен натиск, а в 9-ата минута Тереса Абелейра се разписа с удар извън наказателното поле. Четири минути след това Дженифър Ермосо удвои. Отборът на Замбия разчиташе на вратарката си Юнис Сакала показа няколко класни намеси, но само тя не беше достатъчна, за да спре погрома. Два гола още добави Алба Редондо Ферер, а Ермосо заби своето второ попадение в 70-ата минута. Това попадение беше гледано с ВАР (системата за видеоповторения), и въпреки че замбийките имаха претенции за засада, гoлът остана.

"Това не беше най-добрата версия на Испания , но пък напълно достатъчно показахме, за да продължим напред. Имаме четири дни да подобрим представянето си и да се възстановим", заяви старши треньорът на Ла Фурия Хорхе Вилда.

За Замбия това беше второ поредно 0:5. Футболистка номер 1 в света за годината Алесия Путеяс влезе да играе след дълго лечение на контузия на коляното, но остана на терена до полувремето, след което беше заменена.

Япония също не показа най-доброто от себе си, но в 25-ата минута заслужено поведе с удар по земята на Никару Наомото. Само след 240 секунди Аоба Фуджино удвои преднината на тима срещу Коста Рика.

Капитанката на Република Ирландия Кейти Маккейб вкара за своя тим още в 4-ата минута директно от ъглов удар, но отборът на Канада показа по-високата си класа и методично вдигаше оборотите. В 4-ата минута на първата част Меган Конъли си вкара автогол и изравни резултата, а Адриана Леон обърна развоя на срещата в 53-ата.

Към 02:23 на 24.07.2024 Новините от днес