site.btaМиньор 2015 е новият шампион в Българската баскетболна лига А група

Миньор 2015 е новият шампион в Българската баскетболна лига А група
снимка: БФ Баскетбол

Миньор 2015 спечели титлата в Българската баскетболна лига А група. Воденият от Милен Дудев тим триумфира със златото в шампионата, след като в решителния мач от Volkswagen национални финали ББЛ 22/23 победи домакина Хасково с 88:78 в пълната зала "Дружба". Така, за поредна година отбор от регион Запад печели първото място, като за последно, преди 12 месеца, това стори ЦСКА.

Отборът от Перник взе леко предимство в началото на срещата и макар за кратко да се стигна до обрат, след десет минути игра той бе напред с 27:24. Миньор 2015 не вкара нито един наказателен удар за цялото първо полувреме, но наниза 10 тройки, а освен това играеше по-силно и в подкошието, като на почивката водеше с 50:40 след 21 точки на Георги Бързаков. Ивайло Тонев вкара първия кош за второто полувреме, но последваха 10 безответни точки за съперника, който се откъсна с 60:43, а преди решителната четвърт бе напред със 72:50. Баскетболистите на Янко Желев все пак спечелиха убедително последната част, но без това с нещо да промени крайния изход.

Над всички за победителите беше Георги Бързаков с 30 точки (8 тройки). Кристиян Ставрев реализира 12 точки, по 10 добавиха Христо Гатев (8 борби) и Николай Иванов. За Хасково Ивайло Тонев завърши с 26 точки, Динко Христов отбеляза 21, а с 11 е Тихомир Желев.

Хебър спечели бронзовите медали през този сезон. В малкия финал тимът надви Фаб Файв със 113:90, след като водеше през цялото време.

Хебър започна много силно мача и още в началните минути натрупа преднина, като след първата част бе напред с 29:23. Резултатността се вдигна още повече през втория период, а на почивката тимът водеше с 60:49. След паузата играта бе сравнително равностойна, но все пак преди решителната четвърт Фаб Файв намали за 72:78. Съставът от Пазарджик обаче не позволи интригата в мача да се върне и след много силна последна част спечели убедително.

Най-резултатен за победителите беше Берк Мехмед с 27 точки и 7 борби, а 21 точки добави Николай Нинов, с 19 е Георги Адирков. По 15 точки реализираха Христо Бъчков (15 борби) и Михаил Комбаков, а 13 точки и 8 борби записа Юлий Арабаджийски. За столичния тим Камен Атанасов вкара 22 точки, с 20 и 9 борби е Мартин Горунов, а 14 и 7 асистенции има Денис Петков.

Към 19:35 на 28.04.2024 Новините от днес