site.btaКомитетът на министрите на СЕ: България прави забележителна реформа за осигуряване на ефективни разследвания, включително срещу главния прокурор
„Комитетът на министрите на Съвета на Европа (СЕ) приветства приемането на важни и дългоочаквани реформи, въвеждащи, механизъм за независимо разследване на главния прокурор“, се казва в прессъобщение на Комисията от днес. (https://www.coe.int/en/web/execution/-/bulgaria-adopts-landmark-reform-to-ensure-effective-investigations-including-against-a-chief-prosecutor )
Поводът е проведеното от 5 до 7 юни т.г. редовно заседание на Комитета по изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) ,в съответствие с надзорната му роля, съгласно чл. 46 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ).
Комитетът на министрите посочва като важна стъпка и въвеждането на съдебен контрол на отказите за започване на разследване на тежки престъпления и някои други престъпления, засягащи нарушения на ЕКПЧ и корупция. Посочва, че това средство за защита ще бъде достъпно както за жертвите, така и за лицата, съобщили за престъпление.
По време на заседанието Комитетът разгледа групата „С.З./Колеви“ срещу България, които засягат основно системния проблем с неефективните наказателни разследвания, включително липсата на независимост на наказателните разследвания по отношение на главния прокурор. На срещата присъства заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев, което бе отбелязано, като сигнал за ангажимента на България за пълно изпълнение на решенията на ЕСПЧ.
В изказването си зам.-министър Дечев изтъкна, че „след дълги години невъзможност решенията на ЕСПЧ от групата „С.З./Колеви“ да бъдат ефективно изпълнени, поради липса на политически консенсус, успяхме да постигнем пробив в изключително сложна политическа ситуация. Значителните ни усилия, следва да бъдат взети предвид като ясен знак за нашата воля и решимост да предприемем конкретни и целенасочени мерки за изпълнението на тази група.“
Дечев посочи още, че изпълнението на групата решения на ЕСПЧ е едно от най-сложните за страната ни, предвид сериозните конституционни въпроси и ограничения. Въпреки това, току-що постигнатото следва да се разглежда с цялата си значимост - важна стъпка за силен политически консенсус относно необходимостта от по-прозрачна и отговорна прокуратура и по-ефективен наказателен процес, съответстващ на стандартите на Конвенцията.
Комитетът на министрите приветства и информацията за приемането на законодателни изменения относно защитата на жертвите, също насочени към повишаване на ефективността на разследванията на изнасилвания и сексуални посегателства.
Отбеляза с интерес искането на властите за техническа помощ от Съвета на Европа за по-нататъшно укрепване на гаранциите по отношение на повдигането на обвинения, намаляването на формализма на съдебния етап и подобряването на практиките по отношение на съдържанието, разглеждането и изменението на обвинителни актове. Комитетът прикани властите в България да оценят допълнително и анализират приетите мерки, включително да анализират евентуалното им укрепване чрез законодателни или конституционни реформи.
Отбеляза, че парламентът все още не е избрал нови членове на Висшия съдебен съвет и настоя за необходимостта този избор да се проведе по начин, който ефективно да намали влиянието на главния прокурор върху новия ВСС.
/СТГ/
news.modal.header
news.modal.text