site.btaПроф. Гечев: “Възраждане” бяха решаващи Делян Пеевски да бъде избран в конституционна комисия
Бюджетен дефицит от 3% не е задължителен, а препоръчителен критерий
“Водещо за нас е да спазваме европейските принципи за разпределение на доходите като данъчна система, като минимална работа заплата. Няма как българският народ, като най-бедни, да носи всички тежести на прехода. Трябва да гледаме най-добрия европейски опит, а не да се вторачваме в някакви политически цели, за сметка на болшинството българи.” Така коментира приоритетите на БСП за държавния бюджет народният представител проф. Румен Гечев в ефира на БНТ.
“Някои хора четат бюджетния дефицит както дяволът евангелието. От няколко месеца се върти някакво магическо число 3%, само че в ЕС последните 3-4 години дефицитът е между 4% и 5%”, посочи той и добави, че критерият е променен от Европейската комисия да е препоръчителен, а не задължителен, защото по-голямата част от страните членки на ЕС са далеч над този дефицит.
“Няма такава страна, в която дефицитът да е цел на икономическата политика. Целта е повишението на жизнения стандарт, поддържане на контролирана инфлация, ниска безработица. Ако това може да се направи при възможно най-нисък дълг и най-нисък дефицит, това е чудесно. Но има африкански страни с дефицит под 3%. Има и африкански страни, които са с държавен дълг 6-7% към БВП. Знаете ли защо? Защото никой не им дава заеми. Това е система от много показатели и не може да се изтъква един или друг показател”, обясни депутатът от “БСП за България”.
По неговите думи държавният дълг на България е едва 21% от БВП, при положение че критерият е 60%, а страните от Еврозоната са със средно 90%.
“От принципни съображения нямаше как да подкрепим кандидатурата на Делян Пеевски за член на конституционна комисия. Но той си събра достатъчно гласове от ГЕРБ, ИТН, ДПС. “Възраждане” им направиха една огромна услуга като негласуване и това беше решаващо да се прокара решението”, каза още проф. Гечев.
По отношение на конституционните промени, той коментира, че от три седмици се говори за тях без някой да знае какви са те. “Докато не видим с нашите експерти какви предложения се правят, ние няма как да се произнесем”, подчерта Румен Гечев.
/ХЯ/
news.modal.header
news.modal.text