site.btaБианка Андрееску победи Виктория Азаренка в мач между бивши победителки от турнири за Големия шлем

Снимка: АП

Бианка Андрееску (Канада) преодоля сет изоставане и надви поставената под номер 18 в схемата Виктория Азаренка (Беларус) с 2:6, 6:3, 6:4 в първия кръг на откритото първенство по тенис на Франция. Това бе първа победа за канадката в сезона на клей и втори успех срещу тенисистка от топ 20 през годината.

Бившата номер 4 в света ще срещне Ема Наваро (САЩ) във втория кръг, след като американката победи с 6:2, 3:6, 6:4 състезаващата се като "щастлив губещ" Ерика Андреева (Русия).

Андрееску и Азаренка изиграха един от рядко срещаните в първи кръгове мачове между победителки в Големия шлем. В него канадката спря серията си от три поредни загуби, след като направи пълен обрат от 2:6, 1:3. 22-годишната Андрееску отрази 12 от 16 разигравания за пробив и сложи край на двубоя в рамките на 2:30 часа.

"В този мач мислите ми бяха насочени изцяло към моята баба. Тя става все по-възрастна, а преди турнира ми каза, че иска да ме види как печеля поне още една титла от Големия шлем. Точно за това си мислех, когато изоставах с 1:3 (във втория сет). Започнах да играя по-емоционално и нещата се промениха", заяви тя, цитирана от wtatennis.com.

Андрееску завърши двубоя с 47 печеливши удара и направи 24 непредизвикани грешки. Азаренка завърши с 33/27.

Андрееску бе в серия от три поредни загуби преди турнира във Франция. Канадката започна поредицата несполуки на Маями Оупън, където получи тежка травма в глезена и се оттегли в четвъртия кръг. След седмици лечение тя се завърна за турнирите в Мадрид и Рим, но загуби още първите си мачове срещу Ван Сиюй (Китай) и Маркета Вондроушова (Чехия).

"Прекарах тежки дни и в главата ми се въртяха много черни мисли. Този мач ще ми върне увереността, но искам да си върна и глада за успехи, както бе през 2019. Ще бъда търпелива и се надявам резултатите да дойдат", продължи шампионката от откритото първенство на САЩ.

Андрееску играе за четвърти път в кариерата си в основната схема на "Ролан Гарос" и канадката се нуждае от още една победа, за да запише най-добрия си резултат. Тя е стигала до втория кръг през 2019 и 2022.

33-годишната Азаренка пък е двукратна победителка на турнири за Големия шлем, след като спечели последователни титли в Австралия през 2012 и 2013. Нейното най-добро постижение във Франция е полуфинал от 2013.

В последния мач за деня 38-та в света Петра Мартич (Хърватия) победи поставената под номер 32 Шелби Роджърс (САЩ) с 3:6, 6:3, 6:2. В следващия кръг хърватката ще срещне Сара Сорибес Тормо (Испания).

Мачове на поставените тенисистки на "Ролан Гарос"
1-Ига Швьонтек (Полша) - Кристина Букса (Испания) - 6:4, 6:0
4-Елена Рибакина (Казахстан) - Бренда Фрухвиртова (Чехия) - 6:4, 6:2
6-Коко Гоф (САЩ) - Ребека Масарова (Испания) - 3:6, 6:1, 6:2
7-Онс Жабюр (Тунис) - Лучия Бронзети (Италия) - 6:4, 6:1
Лесия Цуренко (Украйна) - 13-Барбора Крейчикова (Чехия) - 6:2, 6:4
Бианка Андрееску (Канада) - 18-Виктория Азаренка (Беларус) - 2:6, 6:3, 6:4
Диан Пари (Франция) - 25-Анхелина Калинина (Украйна) - 6:2, 6:3
Ясмин Паолини (Италия) - 30-Сорана Кърстя (Румъния) - 7:5, 2:6, 6:2
Ван Синюй (Китай) - 31-Мари Бузкова (Чехия) - 6:4, 7:6(5)