site.btaОт София през 1959 г. започва европейското турне на бразилския отбор "Сантос", в който играе 18-годишният Пеле

София (24 май 1959) На стадион „Васил Левски" в София се състоя приятелска футболна среща между отборите на „Сантос" – Бразилия и „А" отбора на София.

На 23 и 24 май 1959 г. бразилският футболист Пеле посещава България  с клубния си отбор „Сантос“ (Сао Пауло), който гостува за два демонстративни мача срещу „А“ и „Б“ националните отбори на България. Тогава Пеле е само на 18 години. Това е първото в историята на „Сантос“ турне в Европа, което започва от София. В състава на „Сантос“ освен Пеле играят още двама световни шампиони от първенството в Швеция през 1958 г., където бразилците вземат първата си световна титла. Това са Зито и Пепе. Зито обаче е контузен и не участва в двата мача в София.

В бюлетините на БТА „Спортни вести“ пише:

В първата среща на бразилските футболисти – равен резултат 3:3
София, 23 май 1959 г. Гостуването на бразилския футболен отбор „Сантос“ /Сан Паоло/ предизвика изключителен интерес сред любителите на футбола. Въпреки лошото време трибуните на стадион „Васил Левски“ тази вечер бяха изпълнени до краен предел от близо 50 000 зрители, дошли да наблюдават първата среща на бразилските футболисти със сборния „Б“ отбор на София.

Мачът започна при крайно трудни условия - непрекъснатият проливен дъжд наводни терена. Подаванията бяха трудни, често неточни. Въпреки това играта бе бърза, устремна. Особено опасни бяха нападенията на гостите, които често надиграваха нашата защита. Те превъзхождаха с по-голямата си бързина, както и с отличната индивидуална техника, но крайната защита на софийския отбор се бореше самоотвержено, сърцато. Напред в отделните линии на нашия отбор - имаше добро взаимодействие, а не липсваше и борба за първа топка. Резултатът бе открит в 15-та минута - с хубав пробив известният бразилски нападател Пеле, който заби топката в мрежата на Дервентски - 1:0. Минута след това обаче над стадиона се разнесе гръм от бурни овации - със силен удар Карадалиев постигна гол за българския отбор - 1:1. Играта продължи при променливо надмощие. В 36-та минута едно недоразумение на нашата крайна защита бе майсторски използвано от опасния нападател Пеле и резултатът отново се измени в полза на „Сантос“ - 2:1. И този път обаче изравняването не закъсня. След добре подадена отляво топка център-нападателят Йорданов с глава я заби в мрежата на Леарчио - 2:2. При този резултат завърши и първото полувреме.

След почивката картината на играта не се промени. И сега се редуваха опасни положения пред двете врати. Особено в началото на полувремето нашите футболисти предприемаха устремни атаки, които начесто създаваха разбъркване пред вратата на гостите. Техните усилия се увенчаха с успех - в 20-та минута Йорданов отблизо изпрати топката в мрежата на „Сантос“ - 3:2 за софийските футболисти. Гостите отвърнаха със силен натиск към вратата на Дервентски. В 25-та минута съдията Румянчев отсъди 11-метров наказателен удар в полза на гостите и левият краен нападател Пепе постигна изравнителния гол. До края на мача усилията и на двата отбора да отбележат победен гол останаха напразни. Мачът завърши наравно - 3:3.

***

„Сантос“ победи „А“ oтбора на София с 2:0

София, 24 май 1959 г. Втората среща на гостуващия в нашата страна  футболен отбор  на „Сантос“ /Сан Паоло/ се очакваше с извънредно голям интерес. Трибуните на стадион „Васил Левски“ и този път не можаха да поберат всички любители на футбола, желаещи да наблюдават срещата на бразилските футболисти с „А“ отбора на София.

Във втория си мач гостите показаха отлично владеене на топката, точни подавания, устремни нападения, завършващи с удар във вратата. През второто полувреме бразилските футболисти се върнаха в отбрана, но те вече си бяха осигурили крайната победа, а неумението на нашите състезатели да стрелят във вратата не позволи да бъде изравнен резултатът.

Бяха изминали едва две минути от започването на играта, когато известният бразилски нападател Пепе подаде умело на зае­лия изгодна позиция Пеле, който излъга вратаря и изпрати топката неспасяемо в мрежата - 1:0 за отбора на „Сантос“. От центъра нашите футболисти организираха едно хубаво нападение към вратата на бразилците, което не донесе нищо. Малко след това, в 6-та минута, ново устремно нападение на гостите предизвика объркване в крайната защита на софийския отбор. От неудобно положение Пепе подаде майсторски на център - нападателя Пагао и той изпрати топката в мрежата на Найденов. Постепенно нашият отбор организира играта си и на свой ред започна да застрашава вратата на гостите. В 20-та минута отборът на София спечели три поредни ъглови удари, но не съумя да използва нито един от тях. До края на полувремето надмощието беше на наша страна, но гол не бе отбелязан.

След почивката играта всецяло се пренесе в полето на гостите. Плътният обръч около тяхната врата накара целият отбор на „Сантос“ да се върне в отбрана, но и този път нашите състезатели пропуснаха изгодни положения за гол.

През тази част на играта пролича известна умора в отбора на „Сантос“. Подаванията на гостите станаха неточни и те нарядко застрашаваха вратата на Найденов. До края на срещата надмощието на софийския отбор продължи, но без резултат.