site.btaМинистър Николай Милков представи актуална информация за работата на МВнР на редовния брифинг за медиите
Министърът на външните работи Николай Милков представи актуална информация за работата на ведомството на брифинг в МВнР. Участници бяха също заместник-министърът и говорител Костадин Коджабашев и председателят на Работна група „Избори“ постоянният секретар Иван Кондов.
Министър Милков подробно запозна медиите за извършваната от МВнР координация относно провеждането на предсрочните парламентарни избори зад граница – приоритетна задача на МВнР и дейност, която е мащабна и трудоемка с оглед на числения състав на министерството. Подчертано беше, че изборите в чужбина са преминали спокойно и безпроблемно, при добра организация и взаимодействие между Работна група „Избори“ на МВнР, ЦИК и българските общности по места.
Николай Милков припомни, че зад граница сънародниците ни са гласували в 737 секции в 61 държави. Броят на секциите с машинно гласуване бе 245, като всички машини бяха доставени в дипломатическите и консулските представителства в срок. В шест секции е възникнал проблем с машините, като в четири от случаите става въпрос за техническа неизправност, а в два – свършване на ролките за отпечатване. По думите на министъра това са проблеми извън компетентността на МВнР.
Министър Николай Милков припомни, че със съдействието на МВнР са назначени над 4150 членове на Секционни избирателни комисии зад граница. От тях 1900 са били представителите на политическите партии, 1500 членове на българските общности зад граница, 737 или по един във всяка секция са били назначените държавни служители. Били са предвидени и 1600 резервни членове. Според министъра това е била навременна и необходима мярка.
Първият ни дипломат отправи апел към политическите партии да подходят отговорно и да бъдат гарант за назначаването на членове в секционни избирателни комисии. По думите му неявяването на повече представители в изборните комисии може да доведе до това изборната секция да не може да заработи, което от своя страна пък до ограничаване на изборните права на българите.
Министърът на външните работи съобщи, че в чужбина са гласували малко над 185 000 български граждани, като това е „известно увеличение“ на изборите спрямо предходния вот. „Най-много гласоподаватели имаше в Турция, над 69 000 души“, посочи Милков. След Турция най-много избиратели е имало във Великобритания, Северна Ирландия, Германия, Испания.
Помолен да коментира изказването на президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски, че искането на България да бъде част от процеса на конституционните промени е скандално, министърът посочи, че за страната ни от единствена важност е да се осигурят равни права на българския народ с останалите народи в Република Северна Македония.
"България няма да приеме никакви формулировки, които да отреждат на македонските българи статут, който да е по какъвто и да било начин различен от този на всяка една от останалите конституционно признати части от народи в Република Северна Македония", коментира още Николай Милков.
Вписването на българите в Конституцията на РСМ и ангажиментът на Скопие да предприеме мерки за осигуряване на ефективен достъп до равни права, защита от дискриминация и опазване на културата и идентичността на българите, са разписани в протокола на второто заседание на съвместната междуправителствена комисия, който е подписан на 17 юли 2022 г. Министърът на външните работи изрази съжаление, че оттогава досега не е имало напредък по този въпрос. Според него темата е започнала да бъде обект на „един вътрешен дебат“, свързан със стартиране на процедура за промяна на Конституцията на Република Северна Македония.
По отношение на началото на този процес бяха приветствани усилията на РСМ за изпълнение на ангажиментите, които, по думите на министър Милков, трябва да доведат до практическо равноправие на българите там. "Успешното приключване на такъв процес би довело до издигането на двустранните отношения на качествено ново ниво и би дало позитивен тласък на усилията на Република Северна Македония за започване на преговори за членство в Европейския съюз“, коментира още той като посочи, че процесът на промяна на Конституцията е вътрешен въпрос на съседната страна.
Отбелязано беше, че съществуват редица действия, които могат да бъдат окачествени като опити за вдигане на градуса на напрежението, което би стеснило възможността за спокоен диалог и атмосфера за тези промени. „В духа на досегашния ни опит бихме искали да се избегнат сценарии, при които подходи и конкретни решения се съгласуват зад гърба на България със страни членки на ЕС, така че после да бъде оказван натиск върху нас или да бъдем поставени пред свършени факти“, коментира още Николай Милков.
Сред изложените теми на брифинга бяха също и участието на министър Милков в срещата на външните министри в Букурещкия формат „Б-9“ - многостранен формат за консултации по въпросите на сигурността на страните от Източния фланг на НАТО, както и в срещата на министрите на външните работи на страните-членки на НАТО в Брюксел.
/МТК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text