site.btaД-р Каменов: Използваните срещу COVID-19 ваксини са безопасни, ефективността им е много висока и достига до 95 процента
SK 10:28:02 13-09-2021
GI1026SK.014
Галин Каменов - интервю - ваксини
Д-р Каменов: Използваните срещу COVID-19 ваксини са безопасни,
ефективността им е много висока и достига до 95 процента
София, 13 септември /БТА/
Използваните срещу COVID-19 ваксини са безопасни, ефективността им е много висока и достига до 95 процента, коментира в интервю д-р Галин Каменов, завеждащ секция "Епидемиология, надзор и ранно оповестяване на инфекции" в Националния център по заразни и паразитни болести, информират от пресцентъра на Министерството на здравеопазването /МЗ/.
Сега доминиращият в Европа и у нас Делта вариант на вируса в известна степен намалява ефективността на ваксините и в няколко процента от ваксинираните е възможно развитието на леко заболяване. Това, което обаче трябва да се знае е, че всички ваксинирани са защитени в много висока степен от тежко заболяване, хоспитализиране и смърт, посочва д-р Каменов. Той отбелязва, че около 99 процента от починалите в последната вълна на пандемията са неваксинирани.
Д-р Галин Каменов има опит като военен епидемиолог и в системата на РЗИ. Два пъти е бил заместник-министър на здравеопазването, отговарящ за общественото здраве. Изготвил е дисертация по проблемите на съвременните епидемиологични заплахи, посочват от МЗ.
Следва пълният текст на интервюто с д-р Галин Каменов:
Въпрос: Д-р Каменов, защо е важно да се ваксинираме срещу COVID-19?
Отговор: SARS-CoV-2 пандемията е най-сериозното предизвикателство за общественото здраве в модерната история. Здравните и икономическите последствия от него се преодоляват трудно и ще оказват продължително влияние. Заболяването е сериозно и за съжаление леталитетът (процентът на починалите от заболелите) е висок. В България той е около 4 процента. Освен това самото заболяване често протича тежко и продължително. Създаването на ваксините срещу COVID-19 е научен пробив, който решително помага в борбата с пандемията. Оценява се, че само в САЩ вече са спасени стотици хиляди животи след прилагане на ваксините. Доказва се, че всички прилагани ваксини са ефективни и безопасни. Със сигурност те предпазват от тежко протичане и смърт. Около 99 процента от починалите в последната вълна на пандемията са неваксинирани.
Въпрос: Вие ваксинирахте ли се? Кога и с коя ваксина?
Отговор: Разбира се, че се ваксинирах, още в началото на годината. Не съм привърженик на играта "руска рулетка" и пасивно да се надявам, че ще имам шанс заболяването ми да бъде леко или че колективният имунитет ще предотврати заразяването. Доволен съм също така, че повлиях на много близки и познати да преодолеят колебанията си и да се ваксинират. Сега съм спокоен, че всички те и семействата им са здрави и с малък риск от заболяване.
Въпрос: Защо хора, които са преболедували COVID-19, се разболяват отново?
Отговор: Това не е особена изненада, наблюдава се при много инфекции, но трябва да се знае, че процентът на реинфектираните засега е много нисък. Продължителността на имунитета при известните сезонни коронавируси е между 6 и 18 месеца. За SARS-CoV-2 се предполага, че ще бъде малко по-продължителен. Силата на имунитета обаче намалява с времето, а и се появяват нови варианти на вируса, които могат да го преодолеят. Затова се препоръчва след време и ваксиниране на преболедувалите.
Въпрос: Защо се случва така, че някои ваксинирани срещу COVID-19 се разболяват?
Отговор: Използваните срещу COVID-19 ваксини са безопасни, ефективността им е много висока и достига до 95 процента. Няколко процента от хората, обикновено с предходни заболявания, изграждат по-трудно имунитет и могат да останат незащитени. Основна причина за развитие на заболяване при ваксинирани лица обаче е появата на новите варианти. Сега доминиращият в Европа и у нас Делта вариант на вируса в известна степен намалява ефективността на ваксините и в няколко процента от ваксинираните е възможно развитието на леко заболяване. Това, което обаче трябва да се знае е, че всички ваксинирани са защитени в много висока степен от тежко заболяване, хоспитализиране и смърт.
Въпрос: Защо при някои хора заболяването протича много леко, в някои случаи дори безсимптомно, а при други води до хоспитализации и даже до фатален изход?
Отговор: Причините за това не са напълно изяснени, вероятно значение има дозата на заразяване. Затова употребата на предпазни маски за лицето е доказана ефективна мярка за предпазване и снижение на риска. С възрастта имунитетът намалява своята сила и повечето тежки случаи се наблюдават при възрастни и хора със заболявания, които могат да снижат имунитета. Тези хора са приоритет номер едно за ваксиниране. Обратно, децата, което е парадоксално, обикновено боледуват леко. Предполага се, че вроденият имунитет при тях работи по-ефективно.
Въпрос: Как да разберем кога е точният момент за ваксинация?
Отговор: Всеки момент е добър за ваксиниране. Дори сега в хода на четвъртата вълна на пандемията няма противопоказания за провеждане на ваксинация, напротив, опитът от предходните вълни показва висока епидемиологична ефективност. През есента се очаква усилване на циркулацията на грипните вируси и е препоръчително поставяне на противогрипна ваксина на лицата в рисковите групи. Ако някой се колебае коя ваксина да предпочете, трябва да знае, че приоритет в такива случаи се дава на ваксинирането срещу COVID-19, защото заболяването е по-тежко. Възможно е също така и едновременно ваксиниране срещу двете заболявания.
Въпрос: Коя ваксина да изберем или всяка от одобрените до момента е подходяща за всеки?
Отговор: България е една от малкото страни в Европа, в която съществува реална възможност за избор на ваксина. Странно е, че въпреки това, нашето ваксинално покритие е в пъти по-ниско ниско в сравнение с другите европейски страни. Изборът на ваксината трябва да се прави съвместно с личния лекар, но предварително трябва да се знае, че всички разрешени за употреба ваксини срещу COVID-19 у нас са високо ефективни, а сериозните странични реакции са много редки. Рискът от тях е около 1000 пъти по-нисък от риска от заразяване, което до води до тежко протичане и смърт.
Въпрос: Имате ли предположения откъде идват конспиративните теории за COVID-19 и ваксините срещу него?
Отговор: В момента в социалните мрежи се води истинска информационна война срещу ваксините. Интересно е, че разпространителите на дезинформация стават все по-изобретателни. Например, те цитират статистически данни или информация от научни списания, но само такава, която отговаря на техните предварителни замисли. Например, говори се, че в страните с високо ваксинално покритие нарастват случаите на заразените. Но това е само част от истината, премълчава се, че в голямата част от тях са само заразени, но не и болни, че ваксинираните заразени обикновено не се хоспитализират, а тежките случаи и тези, които завършват със смърт, са изключително редки. Премълчава се, че сериозно болните са изключително лица, които не са ваксинирани.
Все пак нарастващото доверие към ваксините по света показва, че огромната част от хората вярват в науката и мислят рационално.
Въпрос: А какво ще посъветвате хората, които вярват в конспиративните теории?
Отговор: Да вярват в себе си, да имат собствено мнение и да мислят свободно. Да различават истината от лъжата. Да знаят, че мълвата е бедствие, което се разпространява светкавично. Затова е важно е да се избират правилни източници за информация, особено в социалните мрежи и непредубедено да се сравнява информацията от различните източници.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text