site.btaВ страната липсва национална жилищна политика, която да подпомага хората в нужда, според "Хабитат България"
В страната липсва национална жилищна политика, която да подпомага хората в нужда. Това каза днес на конференция „Подкрепа за уязвимите и ромите“, организирана от БТА в Сливен, Ася Добруджалиева, представител на НПО „Хабитат България“. По думите й липсата на законодателство, на национална стратегия, която да подкрепя хората с такъв проблем, е изключително сериозна.
Общинските жилища играят ролята на социални, но това не означава, че държавата подкрепя общините, посочи тя. Крайно време е в Закона за устройство на територията да има възможност за узаконяване на жилищата в случаите, когато става въпрос за единствено жилище и подслон на хиляди домакинства. В момента, в който хората стават собственици на своите жилища, те имат и задължения и отговорности, както за техния статут, така и по отношение на плащане на данъци и такси за имота, каза Добруджалиева.
Тя представи данни от представително социологическо проучване на 307 домакинства в квартал „Надежда“ и 140 домакинства в село Тополчане на НПО „Хабитат България“. Спорд тях 83.7 процента от анкетираните в „Надежда“ и 43 процента от село Тополчане нямат нотариален акт за собственост на жилището и права върху земята. Те са с доходи под националната линия на бедност. По думите й, незаконното строителство на първо място не трябва да бъде допуснато, тоест общините в страната са отговорни за контрола.
Добруджалиева подчерта, че правото на достъп до жилище е общочовешко, което обаче в България не е регламентирано. Няма законодателство, което да подкрепя осигуряването на подслон и достъп до жилище. По думите й общинските жилища не са достатъчно, за да удовлетворят нуждите на всички, които се нуждаят от тях. Друг проблем е пренаселеността на жилищата.
/РМ/
news.modal.header
news.modal.text