site.btaДуалното образование е изключително полезно за учениците от ромската общност, каза директорът на гимназията по текстил в Сливен
Дуалното образование е изключително полезно за учениците от ромската общност. Да работят в реална среда, докато учат, е изключително добър пример и мотив за тях. Това каза директорът на Професионалната гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ в Сливен Даниела Караманова.
Тя бе сред участниците в дискусията "Български гласове за Европа: подкрепа за уязвимите и ромите", организирана от Българската телеграфна агенция (БТА) в Сливен днес. Сред разискваните теми бяха политиките на Европейския съюз и България по отношение на образованието, здравеопазването и социалното включване на уязвими групи и маргинализирани общности.
Караманова припомни, че първата текстилна фабрика на Балканския полуостров е създадена от Добри Желязков, който е и патрон на гимназията. В момента училището е единственото в региона, което подготвя кадри за текстилната индустрия. „Първите работници във фабриката преди повече от 180 години са били именно сливенските роми. Ние не се притесняваме, не срамуваме от това и затова търсим доброто партньорство с работодателите“, каза училищният директор.
По думите ѝ с израстването на децата се увеличават и трудностите. Предизвикателствата в средното образование са повече, отколкото в основното образование и детската градина. Гимназията активно си сътрудничи с различни неправителствени организации, като в този процес и самите учители се обучават как да работят с учениците от уязвимите групи, така че децата да не възприемат училището само като институция, а и като приятелска среда, допълни училищният директор.
Дискусията в Сливен бе организирана в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, на която БТА партнира с инициативата ѝ „Български гласове за Европа“ с подкрепата на Европейския парламент. Събитието в Пресклуба на БТА в Сливен е осмото поред в страната по различни ключови теми.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text