site.btaПодробният устройствен план на Борисовата градина е достатъчно консервативен и може да бъде внесен в СОС, заяви главният архитект на София
Предлаганият Подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина е достатъчно консервативен и може да бъде внесен в СОС, заяви главният архитект на София Здравко Здравков днес на пресконференция в Направление "Архитектура и градоустройство".
Борисовата градина е с площ от 300 хектара и включва резерватна паркова част, охранителна територия на резерватите, лесопаркови участъци – също паметници на културата. Днес в 17:30 ч. ще се състои финалното онлайн обществено обсъждане на плана, като предишното беше на 13 януари, а до 4 февруари гражданите можеха да изпратят писмени становища, мнения и предложения по предлагания ПУП, съобщи главният архитект. Той каза, че срещу проекта на ПУП са подадени общо 1261 възражения, като 1200 от тях са еднотипни бланки със сходно съдържание, попълнени и подадени от физически лица, съобщи Здравков. 1070 от възраженията са свързани с искането да не се допуска ново строителство на сгради на територията на Борисовата градина, както и намесата в резерватната част да бъде само за реставрационни или консервационни дейности. В подадените становища гражданите не желаят изграждането на паркинги на територията на тревни площи и трайна растителност, а изграждането на буферните паркинги да бъде са на съседни на парка места. Според възраженията предложеният проект не решава проблема с частните имоти, и не осигурява общественото им ползване. Предвиждат се нови обекти на територии с частна, частна общинска и неопределена собственост, което създава реална опасност за заграбването им или възпрепятстване на отчуждаването им, смятат гражданите, съобщи главният архитект.
Той изброи обектите, чиито изграждане отпада в следствие на подадените възражения. Това е многофункционалната спортна зала при гара Пионер, като на нейно място се предвижда изграждането на открити спортни съоръжения. Отпада предложението за изграждане на атракционна железница в участъка на съществуващата жп линия от бул. "Атанас Дуков" до гара Пионер. Отпада предложението за създаване на Музей за зелена памет на мястото на автокъща "Капитолия“ и трите съществуващи сгради, които са в момента на място. Остава предложението за изграждане на подземен паркинг в терена след премахването на автокъщата и сградите. Няма да бъде изграден и предложеният пешеходен подлез при кръстовището бул. "Евлоги и Христо Георгиеви“ и бул. "Драган Цанков". Предвидени са две нови надземни преминавания, които с подходящи наклони да осигурят пространствена връзка на територията на Борисовата градина и да има конфликтно преминаване на велосипедисти, пешеходци и хора в неравностойно положение. Едното е на бул. "Драган Цанков“, а другото е при гара Пионер, над бул. "Симеоновско шосе". По отношения на езерото „Ариана“ се предвижда премахване на понтонното съоръжение и възстановяване на заведението на островчето "Баварска кръчма" в автентичния му вид след премахване на сегашния архитектурен обем.
Главният архитект заяви, че в ПУП на Борисовата градина ще гарантира обществения интерес по отношение на къпалнята "Мария Луиза" и Летния театър. Здравков каза, че всеки един частен имот след влизане в сила на ПУП-а подлежи на отчуждаване. По думите му къпалнята би могла да влезе в един голям поземлен имот, в който частният собственик ще бъде в режим на съсобственост със Столичната общината. Нашите юристи смятат, че по този начин общественият интерес е защитен в максимална степен, защото общината ще може да контролира всички инвестиционни активности на частния собственик. Главният архитект каза, че от "Демократична България" предлагат друг вариант - да бъде създаден един по-малък имот с друго специфично отреждане, което също би гарантирало защитата на обществения интерес. Тук е юридическият въпрос кое е по-силното ниво на защита, експертите по вещно право ще уточнят това и ще се вземе най-доброто решение, каза Здравков. Целта по думите му е общината да може да контролира всяка една инвестиционна активност по отношение на бъдещи намеси. Ще бъдат предложени варианти за защита, като предстои на общинския експертен съвет да бъде приет най-правилният вариант, каза Здравков.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text