site.btaПрезидентът Румен Радев и вицепремиерът Борислав Сандов обсъдиха перспективите за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на екологията
Възможностите за сътрудничество в сферата на климатичната дипломация и грижата за опазването на природата обсъдиха президентът Румен Радев и вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.
В сферата на екологията българските граждани имат високи очаквания за по-чист въздух, за спиране на варварската сеч в горите и замърсяването на водите, за опазване на биоразнообразието, съхраняване на българската природа, посочи Румен Радев. По думите на президента, досега са водени фиктивни екологични политики, а като предизвикателство открои справянето с наказателните процедури към страната ни от Европейската комисия в сектор „Околна среда“.
Правилните екологични политики са залог за устойчивото развитие на всяка държава, особено сега, в контекста на прехода към „зелена” икономика, заяви държавният глава. Румен Радев и Борислав Сандов изразиха обща позиция, че развитието на икономиката трябва да се постига с грижа към околната среда и опазване на природните ресурси. В европейските политики опазването на природата вече е приоритет, заяви държавният глава.
Президентът Радев и вицепремиерът Сандов обсъдиха механизмите за изграждане на „зелена” икономика и постигането на разумен баланс при провеждането на този преход. „Може да разчитате на моята подкрепа в усилията си за намиране на устойчиви решения в полза на цялото българското общество“, заяви държавният глава.
На срещата бяха обсъдени възможностите за борба с климатичните промени, сред които и възстановяването и съхранение на горските територии. Румен Радев отбеляза президентската инициатива „Да засадим дърво, да възродим българската гора", която започна през април 2021 г., като успешен пример за опазване на природата у нас.
Уважаеми абонати, архивът ще бъде достъпен през „Вашата БТА“, като профилите ви ще бъдат прехвърлени на новата интернет страница. Архивът остава достъпен и на старата интернет страница на БТА на адрес: old.bta.bg
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text