site.btaСъсловни, пациентски и фармацевтични организации настояват за спешно решение за дигитализация на здравната система
Спешно да се вземе решение за ускоряване на дигитализационния процес в здравния сектор и създаване на работеща информационна система с интегрирани болнични системи, системите в доболничната помощ и централизирани данни. За това настояват в отворено писмо от проекта "Индекс на болниците", от Българския лекарски съюз, от Българския фармацевтичен съюз, от Българската генерична фармацевтична асоциация, от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, от Националната пациентска организация и от Българския клъстер за дигитални решени и иновации в здравеопазването.
Писмото е изпратено до отговорните институции.
Ковид пандемията демонстрира, че здравната система е основен елемент на националната сигурност и липсата на ефективно управление и инвестиции в тази сфера носи тежки загуби за гражданите и икономиката на страната, се посочва в писмото. В този период на здравна криза изпъкна ниското ниво на дигитализация на здравния сектор и липсата на работеща единна здравноинформационна система, осигуряваща достоверни епидемидемиологични данни.
Липсата на автоматизиран процес на лечение на хронично болните, на телемедицина, на мобилни манипулационни на лаборатории, на доставка на лекарства в домове в отдалечени райони, принуди НЗОК да удължава автоматично протоколите за лечение на пациентите, се допълва в писмото. Намаляването на посещенията при лекар влоши контрола на заболяванията и увеличи броя недиагностицирани или недобре лекувани пациенти.
Негативните последствия от липсата на дигитализация са липса на стандартизирани медицински данни и интеграционни модели за реална здравна информация и създаване на предвидима и контролирана здравна среда; поставяне под въпрос на надеждността на официалната здравна информация и медицинските данни; уронване на доверието на обществото в институциите и в медицинските специалисти; невъзможност за вземане на информирани управленски и медицински решения за контрола на заболяванията и ефективното лечение на пациентите; възпрепятства качеството на лечебния процес; поставя под въпрос достоверността на предоставената здравна информация от България на международно ниво, допълват още от организациите в писмото си.
Уважаеми абонати, архивът ще бъде достъпен през „Вашата БТА", като профилите ви ще бъдат прехвърлени на новата интернет страница. Архивът остава достъпен и на старата интернет страница на БТА на адрес: old.bta.bg
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text