site.btaВицепремиерът Томислав Дончев участва в работна среща в Кюстендил за неблагоприятното положение на част от общините в Югозапада във финансирането
BOBSTH 13:41:31 16-07-2015
MM1341BO.018
Кюстендил - Томислав Дончев - финансиране
Вицепремиерът Томислав Дончев участва в работна среща в Кюстендил за неблагоприятното положение на част от общините в Югозапада във финансирането
Кюстендил, 16 юли /Елица Иванова, БТА/
Вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев, областният управител на Кюстендил Виктор Янев, кметът на община Кюстендил Петър Паунов, представители на други общини и на местния бизнес участваха в работна среща в Кюстендил. Срещата се е осъществила по инициатива на трите общини - Кюстендил, Дупница и Благоевград и на областните управители, във връзка с неравностойното положение на Югозападния регион по отношение на процента на финансиране за икономическите оператори и ограниченията, наложени от европейските разпоредби за държавна помощ.
Голяма част от областите и общините от Югозападния регион са в неблагоприятна ситуация - те могат да ползват финансиране с по-ниска интензивност - или 25 процента по-малко, отколкото всички останали райони в България. Това се дължи на присъствието на София като част от Югозападния район, а столицата изкривява данните, посочи Томислав Дончев. За сравнение Дончев посочи, че брутният вътрешен продукт за София на глава от населението е в размер на 24 хиляди лева на година за човек, а за Кюстендил той е - около и под 5 хиляди лева.
Дончев допълни, че на въпрос дали могат да се направят изключения в приетата вече от Европейската комисия карта за регионалните помощи, държавата е получила категоричния отказ на Европейската комисия.
Според вицепремиера, за областите от Югозападна България, които са в неблагоприятна ситуация, специално по оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 е възможно да бъдат предвидени така наречените "бонус точки". "Това няма промени интензитета на помощта за участващите фирми, но ще им гарантира един по-добър достъп. По желание на самите представители на бизнеса сме отворени да коригираме минималния и максималния праг на финансиране", каза още Дончев. Той посочи, че третата най-важна стъпка е да се търсят други, досега несъществуващи възможности за осигуряване на облекчен кредит.
"Едно от основните предизвикателства за фирмите е откъде да си осигурят кредитен ресурс, за да съфинансират проектите си. В момента се проверяват възможностите за използване на инструментите за финансов инженеринг за съфинансиране", каза още Томислав Дончев. Той допълни, че като алтернатива ще бъде "отворена темата за мобилизирането на национален бюджетен ресурс". Това е възможност, не е ангажимент все още, допълни Дончев.
Вицепремиерът каза, че по първата схема по новата програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 има 850 проекта, а в основната част кандидатстването се извършва по електронен път. Следващата схема ще се стремим да бъде изцяло електронна, каза Дончев.
По тоношение на протестите на черешопроизводители от Кюстендил, които настояват за компенсации, заради руското ембарго, Дончев каза, че исканията на България за извънредни компенсации ще бъдат поставени на следващ съвет на ЕС, заради отменения в неделя извънреден съвет. Вицепремиерът каза още, че в настоящата програма за развитие на селските райони има много по-силен акцент за животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци, за разлика от старата програма. "Ако финансирането преди е било в рамките на 15 милиона на година за производителите на плодове и зеленчуци, от новата програма то ще бъде в размер около 79 милиона на година", каза Томислав Дончев. /ММ/
news.modal.header
news.modal.text