site.btaТорпедоносецът "Дръзки" разказва живота на военните моряци в началото на 20 век
BOBSTH 10:30:31 04-08-2015
RM1030BO.013
Варна - кораб-музей - посещения
Торпедоносецът "Дръзки"
разказва живота на военните моряци
в началото на 20 век
Варна, 4 август /Мила Едрева, БТА/
Един от символите на българската военноморска история - корабът-музей "Дръзки", от днес отново отваря врати за посетителите и им разказва какъв е бил животът на моряците в началото на миналия век. За БТА директорът на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева посочи, че торпедоносецът е единственият в света запазен плавателен съд от този клас.
Корабът е построен в началото на миналия век във Франция. България получава шест такива плавателни съда, които са на море до средата на 40-те години. "Дръзки" влиза в историята на страната ни сред успешното торпилиране на турския крайцер "Хамидие" през 1912 година по време на Балканската война. Историците припомнят и това, че на него е карал стаж великият поет Никола Вапцаров. През 1957 година корабът е обявен за музей.
"Дръзки" дълго време бе затворен за посещения, тъй като фундаментът на който е поставен, поддаде, посочи Кръстева. По думите й с пари от бюджета на Националния военноисторически музей проблемите са отстранени и от днес посетителите са отново добре дошли на борда. Те могат да разгледат кубрика и каюткомпанията на кораба. Да се запознаят с условията, в които е живял екипажът, който обикновено е бил между 25 и 30 души. "Дръзки" се е движил с твърдо гориво, скоростта му е достигала 26 възела. Печката, на която се е приготвяла храната за екипажа, е на палубата. На борда е имало три торпеда и две малокалибрени оръдия.
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text