site.btaДните на отворените врати в Археологическия парк в град Сандански преминават при изключителен интерес
BOBSTH 10:05:01 18-10-2015
MM1003BO.006
Сандански - Археологически парк
Дните на отворените врати
в Археологическия парк в град Сандански
преминават при изключителен интерес
Гр. Сандански, 18 октомври /Емил Михайлов, БТА/
Дните на отворените врати в Археологическия парк в гр. Сандански преминават при изключителен интерес. Това съобщиха от общината, която предостави възможността на жителите и гостите на курортния град да видят новоизградения парк преди официалното му откриване.
Дни на отворените врати се обявяват за първи път. След петък и събота и днес всеки желаещ може да посети този уникален по своите размери археологически парк, да се потопи в невероятната атмосфера и история на раннохристиянския комплекс, да види изключителни според специалистите находки, които са запазени и реставрирани.
При отварянето на музея и Археологическия парк групи от детските градини и някои училища в Сандански са направили първите обиколки и са се запознали от увлекателния разказ на гид с хилядолетната история на своя град, информират от общината. В изпълнение на проекта "Сандански - зората на ранното християнство" уникалният археологически парк е превърнат в привлекателна туристическа атракция, която представя богатите културно-исторически дадености и наследство на града.
Музейните работници очакват интересът към парка с целия раннохристиянски ансамбъл, който включва Епископската базилика, раннохристиянския комплекс и базиликата на епископ Йоан, да е много голям, защото представя интересни археологически обекти с национално значение. Археологическото наследство в община Сандански се оценява от експертите като е едно от най-богатите и разнообразни в България. Декларирани са 1000 паметника на културата. Сред ценните находки е и намереният преди година раннохристиянски кръст от 5-6 век, с който са се водили литийни шествия начело с епископа. Посетителите могат да видят и почти изцяло запазената раннохристиянската кръщелня. Според музейните специалисти е напълно възможно и се обмисля идеята в помещението с кръщелнята да се извършват кръщенета и днес.
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text