site.btaЕдинственият у нас институт за памука отбелязва 90 години от създаването си
BOBSTH 11:44:01 30-10-2015
AM1143BO.005
Чирпан - институт- памук
Единственият у нас институт
за памука отбелязва
90 години от създаването си
Чирпан, 30 октомври /Румяна Лечева, БТА/
За първи път в страната ни памук е засят край село Узунджово, Хасковско, съобщи за БТА доц. д-р Нели Вълкова, директор на Института по полски култури - Чирпан, който е единственият на Балканите институт за памука. Подобен институт на Стария континент има само в Испания.
Памук вирее по нашите земи още от времето на Първата българска държава, страната ни има дълбоки традиции в отглеждането му. Наши изследователи от 90-те години на 20 век са разкрили връзка между развитието на процеса на отглеждането на памука с американските протестантски мисионери и приноса им за обогатяването на бита и културата на нашия народ. Архивни документи и снимки на Държавен архив в Стара Загора разказват за историята на първия и единствен до днес у нас Институт за памука в Чирпан. Автор на изследването за института, който отбелязва тази есен 90 години от създаването си, е Галентин Караславов, директор на Старозагорския архив.
Основите на Института са положени през септември 1925 г., когато на 400 декара общинска земя край гр. Чирпан с Указ на цар Борис Трети е открито земеделско опитно поле. Негов първи директор е Слав Антонов, завършил агрономство в Германия. Мястото е избрано неслучайно - то се отличава с богатите черноземни почви, които са едни от най-плодородните и широко разпространени в България. Задачата на първите ентусиасти, посветили се на земеделската наука, е да провеждат агротехнически опити с основните земеделски култури, характерни за района на Централна Южна и Югоизточна България.
През 1932 г. Земеделското опитно поле се обединява със самостоятелно съществуващото Семепроизводно стопанство в Държавна земеделска опитна станция. Десет години по-късно Опитната станция прераства в Земеделски изпитателен институт по памука и житните култури. Разкриват се три секции: памук, твърда пшеница и царевица.
Първият сорт български памук
е създаден през 1935 г.
Първият сорт български памук е създаден през 1935 г. от чл. кор. Йордан Милков, уточни за БТА доц. Нели Вълкова. За две години в Чирпанския институт той селекционира първите 4 български сорта, които са наречени на цифри: 38, 78, 52, 81. Първите два оцеляват до началото на 21 век.
Преди Втората световна война в Царство България се отглеждат близо 350 хиляди декара с памук. През 50-те години на 20 век площите достигат 2 милиона.
През 1953 г. институтът се превръща в Централен научно-изследователски институт по памука, като в системата му влизат опитните станции по памука в Садово и в с. Градище, Павликенско. През 1956 г. към него се създава голяма агрохимическа лаборатория със задача да установи запасеността на почвите от Югоизточна България.
Сред новите дейности на Института се налагат химизацията, растителната защита и борбата с вредителите по памука и твърдата пшеница. На практика започва плавният преход от екстензивно към промишлено памукопроизводство.
От 1962 г. наименованието му е променено на Институт по памука към Академията на селскостопанските науки. Целите на научния колектив са комплексното решаване на въпросите на памукопроизводството и твърдата пшеница в национален мащаб. През 1963 г. Институтът е включен към Центъра за Научно-изследователска и развойна дейност по зърненото и фуражно производство.
От 1971 г. - 1975 г. специалисти от института внедряват точната редова сеитба и механизираното прибиране на добивите. Изяснени са технологията на механизираното прибиране и експлоатационните изисквания към ползваните памукокомбайни.
В годините от 1976 г. - 1982 г. Институтът по памука е в състава на ДСО "Текстилни влакна" - Пловдив. След възстановяването на Селскостопанска Академия през 1982 г., Институтът е неразделна част от организационната й структура. Утвърден през 1989 г. като Институт по памука и твърдата пшеница, от 2010 г. развива дейността си като Институт по полски култури - Чирпан.
Има инвеститорски интерес
от Великобритания
Институтът по полски култури - Чирпан предлага информационно-консултантска дейност, провежда обучение на фермери, изтъкна доц. Вълкова. През последните години в Чирпанския съвет често търсят съвети фермери от Турция.
Специалистите от института обменят научни изследвания и практики със сродни научни институти от Узбекистан, Египет, Турция, Русия, Германия, Китай, Испания, Перу, Йемен, Нигерия, Украйна, Франция, Белгия, Гърция, Румъния, Унгария, Иран, САЩ, Мексико.
Днес тук се предлагат 24 сертифицирани сорта памук, 16 от които създадени през последните пет години. Осигурените субсидии през миналата година станаха причина за увеличаване на интереса за производство на памук. Само за една година площите в страната от 8 хиляди станаха 50 хиляди, изтъкна доц. Нели Вълкова.
Има инвеститорски интерес от Великобритания за създаване на фабрика за първична обработка на памука край Харманли, която да стане конкурент на "Текстилни влакна"- Хасково.
Годишното потреблението на памук в Европа е 400 000 тона, а само 3 държави имат подходящите климатични условия за отглеждането на културата. Това са Гърция, Испания и нашата страна. Преди години в Португалия се засяваха ограничени количества, но в момента памукопроизводството там е преустановено, отбелязват специалистите.
Страната ни има традиции в създаването на български сортове памук, които са с доказано високи качества и този поминък има сериозно бъдеще, подчерта доц. Нели Вълкова.
/АМ/
./АМ/
news.modal.header
news.modal.text