site.btaПриоритетите във вътрешната политика на новото германско правителство
AV 16:47:01 10-12-2021
PA1642AV.024
Германия - правителство - приоритети
Приоритетите във вътрешната
политика на новото
германско правителство
София, 10 декември /Любомир Мартинов от БТА/
Олаф Шолц стана в сряда деветият канцлер на Германия след Втората световна война. С това той отгърна нова страница в историята на най-голямата по население и икономика страна в Европейския съюз след продължилото 16 години управление на Ангела Меркел.
Програмата на неговото правителство, озаглавена "Да се осмелим за повече прогрес", е документ от 177 страници, плод на трудни компромиси между коалиционните партньори. "Светофарната коалиция", която носи името си от цветовете на съставящите я партии - червен за Германската социалдемократическа партия (ГСДП), жълт за Свободната демократическа партия (СвДП) и зелен за "Съюз 90/Зелени" - е идеологически несъвместима. ГСДП и "Зелените" са в левия политически спектър и са привърженици на печатането на пари и вдигането на данъци с цел повече правителствени разходи, но СвДП е много пропазарно ориентирана и е привърженик на ниските данъци, което ще озапти амбициите на левите формации в социалната сфера.
Предвид тези различия можеше да се очакват дълги и трудни преговори, които да продължат и през новата година, а през това време Ангела Меркел да остане на власт и да счупи рекорда на Хелмут Кол за най-дълго управлявал канцлер. Трите партии обаче успяха да договорят сравнително бързо и без публични пререкания основните приоритети на новото правителство. Всяка от тях получи това, за което най-много настояваше в предизборната си кампания.
БЮДЖЕТНА ДИСЦИПЛИНА
Свободните демократи успяха да се наложат над коалиционните си партньори да няма безразборно харчене, а техният лидер Кристиан Линднер си осигури поста министър на финансите. Правителството ще запази "конституционната спирачка върху дълга", която ограничава допустимия дефицит до не повече от 0,35 процента от БВП на година, освен в извънредни случаи.
Този механизъм бе преустановен за целите на борбата срещу пандемията от коронавирус, но се предвижда да бъде върнат в действие през 2023 година. Линднер уверява, че коалицията няма да вдига основните данъци. Така че парите за инвестиции и модернизиране на Германия трябва да бъдат търсени другаде.
ПО-ВИСОКА МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА И ДОСТЪПНИ ЖИЛИЩА
В замяна на това социалдемократите успяха да прокарат най-голямото си обещание от предизборната кампания, а именно ангажимент за увеличение на минималното почасово трудово възнаграждение от 9,6 на 12 евро.
Те успяха да се наложат и за друга ключова мярка - построяване на 400 000 нови жилища на година, от които 100 000 с държавни средства. Причината за тази мярка е, че през последните години цените на наемите скочиха драстично, а заплатите не се увеличиха със същия темп. Това значи, че хората харчат все по-голям дял от доходите си за жилище и все по-малко за други свои потребности, от което страдат и други икономически сектори. За да гарантира, че постигането на тези цели ще зависи от нея, ГСДП пое контрола върху ресорните ведомства - министерството на социалните въпроси и новото министерство на строителството.
Берлин опита да сложи таван на наемите за срок от пет години, но германският конституционен съд отхвърли мярката по-рано тази година. В отговор бе организиран необвързващ правно референдум, призоваващ за отчуждаване на жилищата, които са собственост на най-големите компании за недвижими имоти. Федералното правителство обаче няма подобни планове - конституцията на Германия защитава частната собственост, а освен това такова масово отчуждаване ще наложи плащането на милиарди евро компенсации.
БОРБА С ПРОМЕНИТЕ В КЛИМАТА
"Постигането на целите, заложени в Парижкото споразумение за климата, е абсолютен приоритет за нас" , се казва в програмата. Под натиска на "Зелените" програмата предвижда да се спре използването на въглища най-късно до 2038 г., а ако може още през 2030 година. За Германия, която ще изключи и последните си атомни електроцентрали в края на 2022 г., това налага "масовото производство на енергия от възобновяеми източници" и изграждането на "модерни топлоцентрали на газ". Програмата предвижда на всички покриви на нови частни жилищни сгради и на предприятия да бъдат поставяни соларни панели. Поставената задача е 80 процента от средствата за производство на електричество да бъдат възобновяеми до края на десетилетието.
Голяма трансформация трябва да предприеме и жизненоважната за Германия автомобилна индустрия - партиите искат до 2030 г. по улиците да се движат 15 милиона електромобила срещу малко над половин милион в момента. Заложено е също така удвояване на броя на пътуващите с влак и по-голям дял на железопътния транспорт в превозването на стоки.
Някои експерти обаче изразяват опасения, че зелените политики могат да доведат до недостиг на електроенергия и режим на тока, както и до драстично повишаване на цените. Новото правителство трябва да измисли как да постигне зелените си цели, без да застраши ориентираната към износ икономика на Германия, която вече е затормозена от 6-процентна инфлация - най-високото ниво от началото на 90-те години.
ОЩЕ ЛЕВИ ПОЛИТИКИ
Коалицията предлага да се намали на 16 години минималната възраст за гласуване на избори. Във вота на 26 септември "Зелените" и СвДП събраха най-много гласове сред избирателите, които отидоха до урните за пръв път. Демонстрациите "Петъци за бъдеще" показаха, че все по-млади хора искат да се ангажират с политика, но също така постави на дневен ред проблема с използването на децата за политическа пропаганда.
Експерти предупреждават, че намаляването на възрастта за гласуване ще изисква промяна на конституцията, а това ще наложи на правителството да търси подкрепа сред опозиционните партии.
Трипартийното споразумение предвижда още легализиране на канабиса и неговата контролирана продажба на пълнолетни лица за развлекателни цели в лицензирани магазини.
Улесняването на процедурата за получаване на германско гражданство е друг важен елемент от платформата и е потенциален източник на полемика, предвид пресните спомени от мигрантската криза през 2015 и 2016 година. Натурализацията ще бъде възможна след пет години или след три, ако кандидатът се е интегрирал успешно. Родените в Германия деца на родители негерманци ще получат автоматично гражданство, ако единият от родителите е живял в страната поне пет години.
СПРАВЯНЕ С ПАНДЕМИЯТА
Всички сметки в правителствената програма обаче може да се объркат значително заради пандемията и от преборването със заразата от ковид ще зависи дали коалиционните партньори ще успеят да изпълнят поетите ангажименти. Очаква се четвъртата вълна в Германия да достигне пика си около Коледа. В началото на месеца предишното правителство и премиерите на провинциите се споразумяха за затягане на противоепидемичните мерки. Така само ваксинираните и неотдавна преболедувалите ковид могат да ходят на ресторант, кино, молове и други развлекателни обекти.
Борбата с пандемията безспорно ще бъде топ приоритет на новия кабинет. Новият германски здравен министър Карл Лаутербах заяви, че това е най-голямата здравна криза в Германия след Втората световна война. До момента над 100 000 души в страната са умрели от вируса, а броят на инфекциите и на хората в интензивни отделения расте. Премиерът Олаф Шолц даде знак, че подкрепя идеята за задължително ваксиниране и че това може да стане още през февруари./ЛМ/
/ПА/
news.modal.header
news.modal.text