site.btaДнес се отбелязва Денят на българската община
BOBSTH 12:42:01 12-10-2016
RM1242BO.008
Ден на общината - справка
Днес се отбелязва
Денят на българската
община
С решение от 18 юни 1998 г. на Общото събрание на Националното сдружение на общините на 12 октомври се отбелязва Денят на българската община.
На този ден през 1882 г. в брой 117 на "Държавен вестник" е обнародван първият Закон за общините и градското управление в България.
Законът е структуриран в осем глави.
Със закона се регламентират възникналите обществени отношения на територията на съответната община. Той включва норми, които регулират отношенията между местната и централната държавна власт, като са разграничени функциите на тези власти, определени са техните компетенции и взаимообвързаността им. В глава първа на закона общината е определена като юридическо лице. Има градски общини, включващи град или градче, и селски общини, състоящи се от едно или повече села.
Съгласно глава втора на закона с Княжески указ трябва да се определят общините в България и територията на всяка от тях, като минималното изискване е общината да има 200 къщи.
В глава трета на закона е регламентиран статутът на кмета, неговите правомощия и функции.
Глава четвърта на закона предвижда избор на Общински съвет съгласно избирателния закон. Общинският съвет има редовни сесии четири пъти в годината, а при необходимост се насрочва и извънредна сесия. Съветът заседава при присъствие на повече от половината си членове и решава въпросите с обикновено мнозинство.
В глава пета на закона е посочено, че бюджетната година на общините съвпада с бюджетната година на държавата, като кметът съставя бюджета и го представя на Общинския съвет. Бюджетът се утвърждава от окръжния управител. Приходите на общините са обикновени и извънредни.
Глава шеста на закона предвижда за селските общини да бъдат създадени общински съдилища, които да решават споровете между жителите на общината с неголяма стойност на интересите (до 60 лв.), като се налагат наказания - глоба неповече от 20 лева.
Със закона е регламентирано назначаването на кметски наместници от кмета на общината, когато тя е образувана от повече населени места. Техните функции са регламентират със Закона за правата на общинските кметски наместници от 20 декември1883 г. Наместниците са под ведомството на общинския кмет и подпомагат събирането на данъците, обмена и търговията в селата, представляват и защитават селските интереси в съда и други./редакция "Справочна информация"/
/РУМ/
news.modal.header
news.modal.text