site.btaУвеличават се актовете в Ловешко за незаконна сеч
BOBSTH 12:11:01 11-11-2016
MH1209BO.004
Ловеч - РДГ - нарушения
Увеличават се актовете
в Ловешко
за незаконна сеч
Ловеч, 11 ноември /Даниела Балабанова, БТА/
За първите десет месеца на годината горските служители от Регионалната дирекция по горите /РДГ/ в Ловеч са съставили с 34 процента повече актове за установени нарушения в сравнение със същия период на 2015 г., съобщи директорът Павли Богдански.
Извършените през периода проверки са 8456, при които са съставени 2334 акта. Най-много нарушения са разкрити на територията на Плевенска област, която е в обхвата на дирекцията.
Най-често нарушенията са свързани с незаконна сеч в имоти, за които не са издадени позволителни за това.
По думите на Богдански нова предпоставка за извършване на незаконна сеч в горски територии се явяват зачестилите разрешителни за почистване на земеделски имоти, издавани от кметовете на общини и населени места по реда на Закона за опазване на селскостопанското имущество. Според Богдански в тях не са описани количествата и вида дървесина, които трябва да се отсекат. "Много често при разрешеното почистване на имоти се извършват нарушения, като се навлиза в съседни имоти или се извършва незаконна сеч в съседни горски територии", каза още Павли Богдански.
Други нарушения са свързани с транспортирането и съхраняването на немаркирана дървесина без превозни документи, като най-труден е контролът в районите с концентрирано ромско население.
Съвместни проверки с институциите, имащи отношение по опазване на горските територии, обучения на горски инспектори, възобновяване на работата на областните консултативни съвети са част от мерките, които предприема РДГ - Ловеч.
/МХ/
news.modal.header
news.modal.text