site.btaПредпазлив оптимизъм преобладава в очакванията на икономистите за развитието на гръцката икономика през 2022 г.
AV 10:56:01 07-01-2022
ML1019AV.011 10:56
Гърция - икономика - прогнози
Предпазлив оптимизъм преобладава в очакванията
на икономистите за развитието на
гръцката икономика през 2022 г.
София, 7 януари /Петър Къдрев, БТА/
Оптимистични очаквания царят сред анализаторите за развитието на гръцката икономика през новата година. Положителните им прогнози за продължаване на възстановяването се основават на подкрепата от европейските фондове, очакваното увеличаване на потреблението и на износа, прогнозирания добър туристически сезон, достъпа до по-евтино финансиране на международните пазари. Същевременно повечето анализи посочват и рисковете, които съществуват за възходящия ход на икономиката, сред които основните са несигурността около пандемията, енергийната криза и инфлацията.
Темпът на растеж на гръцката икономика през 2021 г. се очаква да бъде около 7,2 процента според последната прогноза на гръцката централна банка, оповестена в края на миналата година и цитирана от икономическия портал Taxheaven. Данните за нарастването на брутния вътрешен продукт обаче, оповестени от официалната статистика, позволяват на анализаторите да очакват действителният растеж дори да надхвърли 8 процента. За 2022 г. се прогнозира растеж от 5 процента, а за 2023 г. - от 3,9 процента, при условие, че се запази силната подкрепа на икономиката от международния туризъм, възстановяването на еврозоната и ускоряването на инвестициите.
Прогнозира се, че потребителските разходи ще продължат да се увеличават през следващите две години, макар и с по-умерени темпове, успоредно с увеличаването на заетостта. Същевременно спадът на процента на спестяванията, достигнал до исторически високи равнища по време на пандемията, се очаква да допринесе в същата посока.
Растеж с много високи темпове се очаква през следващите години и при инвестициите. Това се отдава на обстоятелството, че до 2029 г. Гърция се планира да получи подкрепа в размер на 40 млрд. евро от средносрочния бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. и 32 млрд. евро от европейския инструмент за възстановяване NextGenerationEU, същевременно привличайки преки чуждестранни инвестиции.
Висок растеж се предвижда през 2022 и 2023 г. и при износа поради подобряването на международната среда и възстановяването на международните вериги на доставките.
Що се отнася до инфлацията, смята се, че през 2022 г. тя ще се ускори, но през 2023 г. инфлационният натиск ще отслабне, при условие, че се реализира възстановяването на веригите на доставките, а цените на енергията и суровините спаднат.
В анализ за икономическите очаквания през новата година порталът Afteroffice очертава пет основни цели пред Гърция. Първата цел е получаването на първото финансиране от фонда за възстановяване на ЕС, като още през първото тримесечие, най-вероятно през март, от там се очакват около 3,7 млрд. евро. На второ място идва необходимостта от постигането на едноцифрен процент на необслужваните кредити в портфейла на гръцките банки, което се смята, че ще има решаващо значение за повишаване на рейтинга на гръцката икономика до инвестиционна степен и съответно - за осигуряването на по-евтино външно финансиране. Третата цел, която също ще допринесе за повишаването на кредитния рейтинг на Гърция, е решаването на висящите въпроси от времето на меморандумите и излизането на страната от режима на засилено наблюдение. Четвъртата задача според анализа е както държавата, така и банките да се възползват от ниските лихви и своевременно да почерпят капитали от финансовите пазари. Като пета цел се посочва реализирането на инвестиции от поне 5 млрд. евро от фонда за възстановяване до края на годината.
Сред секторите, в които планират да инвестират гръцките банки, е енергетиката и по-конкретно зелените й форми и технологиите за съхраняване на енергия. Там се очакват инвестиции от 6 млрд. евро до 2026 г. Друг сектор, в който са планирани големи инвестиции, е корабоплаването, където ще бъдат привлечени общо 10 млрд.
Туризмът също очаква големи инвестиции - само от фонда за възстановяване в сектора трябва да постъпят 4 млрд. евро. Ако се сбъднат прогнозите предварителните резервации през първото тримесечие на годината да надхвърлят 65 процента от леглата, то може да се очаква приходите през 2022 г. да надхвърлят тези от 2019 г. с поне половин процентен пункт, а ако се вземат предвид и инвестициите от фонда за възстановяване - дори с повече.
В анализ на интернет изданието "Имерисия" акцентът се поставя повече върху рисковете за гръцката икономика през новата година. Сред основните заплахи са несигурността около разпространението на варианта Омикрон на коронавируса, енергийната криза, вероятното увеличаване на лихвените проценти, но и евентуалните закъснения в реализирането на програмите за развитие като фонда за възстановяване на ЕС.
В текста на бюджета за тази година министерството на финансите на Гърция изтъква рисковете, които произтичат от възможността за удължаване на пандемията, задържане на инфлацията на високи равнища, евентуални трайни щети за икономиката, които ще се проявят след края на мерките за подкрепа, закъснения или слабости при усвояването на ресурсите от фонда за възстановяване, както също така и евентуални последствия от климатичната криза.
По тези причини постигането на инвестиционен кредитен рейтинг се смята за национална цел за правителството, защото е пряко свързано с осигуряването на евтино кредитиране, което има ключово значение за връщането към нормалността, се коментира в анализа.
Прогнозира се, че през 2022 г. публичният дълг ще намалее със 7,5 процентни пункта като дял от брутния вътрешен продукт, въпреки че в номинална стойност ще се увеличи с 5 млрд. евро. По-конкретно според бюджета дългът ще достигне 355 млрд. евро или 189,6 процента от БВП през 2022 г. спрямо 350 млрд. или 197,1 процента от БВП през 2021 г. През 2020 г. гръцкият публичен дълг достигна до 206,3 процента от БВП.
За спада на дълга се смята, че ще допринесат високият и устойчив растеж, заедно с намаляването на стария "скъп" дълг и по-ниската цена на кредитирането. /ПК//МЛ/
news.modal.header
news.modal.text