site.btaРусенски екип търси производители на устройство в помощ на съдебната медицина
BOBSTH 18:51:01 26-10-2017
PP1849BO.015
Русе - учени - изобретение
Русенски екип търси производители
на устройство в помощ
на съдебната медицина
Русе, 26 октомври /Мартин Пенев, БТА/
Съвместен екип от учени от Русенския университет и лекари от Университетската болница в града са създали прототип на устройство, което установява времето на спиране на жизнените функции при човека. Апаратът бе представен на пресконференция днес. Той вече е патентован, а сега се търсят производители, съобщиха създателите му.
Устройството е дело на преподавателя в Русенския университет доц. Анелия Манукова, на изпълнителния директор на УМБАЛ-Русе д-р Иван Стоянов, който е съдебен лекар, на съдебния лекар д-р Пламен Димитров и на младите учени Ивайло Иванов и Любомира Димитрова. Патентен представител на екипа е инж. Койчо Митев.
"Устройството представлява съвкупност от механика, електроника, доста софтуер, както и монограмите и таблиците, които се съдържат във всеки един учебник по съдебна медицина", каза доц. Манукова.
Д-р Иван Стоянов посочи, че ако досега са били нужни около четири часа за установяване на времето на смъртта, то апаратът изчислява информацията за по-малко от минута. Отделно, той е по-точен в определянето на периода, в който е настъпила. По думите на д-р Стоянов апаратът икономисва време, а времето е много важно за криминалистите, които разследват убийство.
Устройството може да се използва до 24-ия час от спирането на жизнените функции на човек, тъй като изследва образувалите се постмортални петна по кожата.
Апаратът се тества от две години в отделението по съдебна медицина към УМБАЛ-Русе. Той все още не е утвърден в съдебната практика. Това може да стане, след като има серийно производство и се използва от повече отделения по съдебна медицина, посочи д-р Стоянов.
Койчо Митев каза, че няма подобен апарат в света. Според него продуктът трябва да излезе извън границите на България и да носи доходи.
/ПП/
news.modal.header
news.modal.text