Университет по архитектура, строителство и геодезия - годишнина
Университет по архитектура, строителство и геодезия - годишнина
На 4 октомври се навършват 80 години от началото на техническото образование в България. На 4 октомври 1942 г. в София в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в присъствието на цар Борис Трети, княз Кирил и министър-председателя и министър на външните работи и изповеданията проф. Богдан Филов тържествено е открито Висшето техническо училище, създадено със Закона за Висшето техническо училище от 12 юни 1941 г. В новосъздаденото училище са приети първите студенти по архитектура, строителство и геодезия. Учебните занятия започват на 5 октомври 1941 г. Училището се управлява от Академичен съвет под надзора на Министерството на народното просвещение и има два факултета: строително-архитектурен и машинно-технологически с по 13 катедри във всеки. В Строително-архитектурния факултет има три отдела: строително инженерство, архитектура, земемерно инженерство. В Машинно-технологичния факултет има четири отдела: машинно инженерство, електроинженерство, минно инженерство, индустриална химия. От 5 април 1945 г. Висшето техническо училище се преименува в Държавна политехника с два факултета - строителен и машинен. С Указ 231 на Президиума на Народното събрание Държавната политехника се разделя на 4 висши учебни заведения: Инженерно-строителен институт (ИСИ), Машинно-електротехнически институт (МЕИ), Химико-технологически институт (ХТИ) и Минно-геоложки институт (МГИ). От 1963 г. Инженерно-строителният институт се преименува във Висш инженерно-строителен институт (ВИСИ) с четири факултета - архитектурен, геодезически, строителен и хидротехнически. С Указ на Държавния съвет на Народна република България от 7 октомври 1977 г. Висшият инженерно-строителен институт се преобразува във Висш институт за архитектура и строителство (ВИАС). С Решение на 37-ото Народно събрание от 21 юли 1995 г. се преобразува в Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) с пет факултета - архитектурен, строителен, хидротехнически, геодезически, транспортен. Днес УАСГ е най-реномираният строителен университет в България. През 80-годишната му история в УАСГ са обучени над 35 000 архитекти, инженери и геодезисти.
На снимката: София (23 март 2017) Изглед от високо на сградата на Висшия институт по архитектура и строителство (ВИАСГ) (дн. Университет по архитектура, строителство и геодезия - УАСГ).
Пресфото-БТА снимка: Владимир Шоков/архив
Абонирайте се
Влезте във Вашата БТА
На снимката: София (23 март 2017) Изглед от високо на сградата на Висшия институт по архитектура и строителство (ВИАСГ) (дн. Университет по архитектура, строителство и геодезия - УАСГ).
Пресфото-БТА снимка: Владимир Шоков/архив
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимка
Моля потвърдете изтеглянето на снимката/ите