site.btaНовостите в политиката на сближаване в ЕС и постигнатите резултати бяха обсъдени на регионална конференция в Бургас, организирана по проект на БТА
Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз (ЕС) за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г., бяха обсъдени на регионална конференция в Бургас. Тя е организираната по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Науката, образованието и иновациите ще са ключови във високотехнологичния свят на изкуствения интелект, каза заместник генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Евгения Друмева, която откри днес конференцията. Тя подчерта, че "тази сфера е не само изключително важна, но може би ще бъде ключова в бъдещия, а всъщност вече и в днешния високотехнологичен свят, в който изкуственият интелект навлиза все повече". Но, надяваме се, за да подпомага, за да улеснява, а не да замени човека, заяви заместник генералният директор на БТА.
Научната дейност не бива да се разпокъсва. Европа има нужда от нея. Предстои ни изключително важна стъпка - изготвяне на законодателство за иновациите и създаването на общо пространство за иновации в Европейския съюз (ЕС), което да спомогне за привличането на инвестиции, заяви Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България. Чобанова посочи Бургас като пример за успешно реализиране и разработване на проекти, финансирани от кохезионните фондове.
На базата на задълбочен анализ на икономическата среда и нуждите на бизнеса Община Бургас разкрива нови професионални паралелки и привлича филиали на висши учебни заведения като тези на Софийския университет и на Националната художествена академия, за да се създаде онзи устойчив гръб на индустрията, който да я захранва с кадри, но да бъде и двигател на иновации, заяви Михаил Ненов, заместник-кмет на Бургас по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики. Той даде два позитивни примера за образователния микроклимат в общината, като коментира, че въпреки че се опитваме да говорим за кохезия, ние все още сме дълбоко разделени.
Стремим се в този програмен период да засилим обектите в сферата на интелигентната система за управление на трафика и подобряване на безопасността и сигурността на транспорта. Предизвикателствата пред изпълнението на заложените проекти са областите на планиране, проектиране, зрялост на проектите, тръжните процедури, административния капацитет на бенефициентите и всякакви непредвидени обстоятелства на целия проектен цикъл, каза инж. Ивета Колева, началник на отдел "Програмиране" към управляващия орган на програма "Транспорт" в Министерство на транспорта и съобщенията (МТС).
Намираме се в среда, в която все повече се обръща внимание на т.нар. Икономика 5.0., свързана с развитието на изкуствения интелект. Успоредно с това се засяга околната среда и въздействието на хората върху нея и Зеления преход, който дава отражение върху настоящия пазар на труда, посочи Петър Гъров, началник отдел „Верификация Южен“ в Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерство на труда и социалната политика. По думите му от гледна точка на кохезионната политика вече са в ход много мерки, от които хората в България могат да се възползват.
Около 6 на сто от средствата по бюджета на програма “Образование“ (ПО) 2021 – 2027 година са изплатени през настоящата 2024 година. Сумата е 105 млн. лева, обяви Магда Москова, старши експерт към Изпълнителната агенция "Програма за образование". Тя посочи, че верифицираните по програмата средства са в размер на 24,7 млн. лева.
Увеличават се европейските средства, вложени в образователна инфраструктура в Община Бургас, каза Ана Янчева от Областния информационен център-Бургас. Чрез програмата "Регионално развитие 2007-2013 г." спечелихме и реализирахме един от най-мащабните проекти в сферата на образованието, на приблизителна стойност 6 млн. лв. Чрез "Региони в растеж 2014-2020 г." ние вече отидохме на два много мащабни проекта и там средствата стигаха приблизително до 30 млн. лв, което означава, че ние имаме поне пет пъти повече средства, вложени само в образователна структура", коментира Янчева.
Търговската гимназия в Бургас е сред училищата, в които ще бъде изградена STEM лаборатория, заяви директорът ѝ Павел Чепов. Той обясни, че вече шеста година гимназията работи по т.нар. Модел 1:1. Търговска гимназия е единствената в област Бургас, която работи по модела, при който всеки ученик и учител разполага с устройство, свързано с интернет, което може да се използва както в класните стаи, така и у дома. От 2019 г. досега по този модел в училището се обучават 19 паралелки, като учениците с персонални устройства са 478, устройствата на склад са 70, а общият брой ученици в училище е 815, обясни директорът.
Гъвкави в своите решения трябва да бъдат не само учебните заведения и по-специално университетите, разработвайки различни проекти, но и институциите в начините за търсене на различните възможности за финансиране на национално значими проекти. Нужна е гъвкавост в използването на финансовите инструменти, съфинансирани от Кохезионния фонд, заяви ректорът на Бургаския свободен университет проф. д-р Милен Балтов. Той подчерта, че висшето училище работи активно по различни проекти заедно с чуждестранни партньори в широк спектър от сфери.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text