site.btaОБНОВЕНА Голямата цел на Европейския съюз е всички ние да живеем на тези територии в мир, каза Кирил Вълчев
Голямата цел на Европейския съюз (ЕС) е всички да живеем на тези територии в мир, а Пловдив с многообразието си от различни вероизповедания, етноси на едно място, е точно такъв пример за съвместен мирен живот. Това заяви генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев при откриването на регионална конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Пловдив. Събитието се провежда в Националния пресклуб на БТА в града.
Едва ли има по-подходящо място от Пловдив, точно на Деня на Европа да продължим разговора, който БТА организира във всичките си национални пресклубове в България и в съседните страни, посветени на политиките на сближаване на ЕС със страните от Балканите, отбеляза още Вълчев. Защото Пловдив е доказателство, че Европа е на Балканите от хилядолетия до днес, подчерта той.
По думите на Вълчев дори спорът с гръцки градове дали и те са сред най-старите градове в света е „доказателство, че няма спор, че Европа започва именно на Балканите“. Всъщност доказателствата са по-скоро в полза на Пловдив, отбеляза той. По думите му Пловдив е и пример за осъществяването на мотото „Единство в многообразието“ далеч преди приемането му от ЕС през 2000 г. Вълчев припомни, че Пловдив е бил избран през 2019 г. за културна столица на Европа.
Не само историята дава аргументи за приноса в Европа на Пловдив. Този принос може би е най-видим в туризма, дори със символни неща като най-дългата пешеходна улица в Европа, за каквато претендира градът, отново в конкуренция с други европейски градове, коментира също генералният директор на БТА. Много по-ярко изразен е приносът в индустриално отношение за европейската икономика, добави също Вълчев. Според него не трябва да се говори как европейските средства идват в България, а трябва да се акцентира и на нещата, които се произвеждат в региони като Пловдив, като даде пример с хладилници и автомобилни части. Най-видимият пример за икономически успех е „Тракия-Икономическа зона“, подчерта Вълчев.
Генералният директор на БТА смята, че Пловдив успява да задържа родените в града хора, но и да привлича и други хора. Особено важна е ролята на медиите, когато разказват за успеха в Пловдив. Нужни са факти, за да могат хората да знаят, че не трябва да търсят успех другаде в чужбина, а че успехът е възможен тук, в България. Пловдив е мястото, Европа е тук, коментира също Вълчев. И подчерта, че затова БТА последователно се опитва да инвестира не само в такива разговори, с партньорството на Европейската комисия, с българските институции, ангажирани с управлението на европейските средства, а и със собствени сили. Вълчев каза, че още този месец ще има специален кореспондент с ресор „Икономика“ за Пловдив. Ще имаме и работещ постоянен кореспондент, който ще отговаря за културата, образованието и науката в нашата специализирана редакция ЛИК. Търсим и разширяване на пресклуба в Пловдив, имах среща с кмета г-н Димитров, с него търсим решение БТА да бъде ситуирана на ново, по-централно място, информира Вълчев.
Генералният директор на БТА благодари на всички присъстващи на конференцията в Пловдив.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия и надгражда вече осъществения проект "Европа в България: общо бъдеще". Сред целите му са: по-добро разбиране на ролята на политиката на сближаване, вкл. на Балканите; повишаване на осведомеността за проекти, финансирани от Европейския съюз (ЕС) чрез Кохезионната политика; насърчаване на открит диалог за резултатите от изпълнението на местно ниво, както и на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване. По време на конференцията ще бъдат дискутирани новостите за периода 2021-2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014-2020 г.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text