site.btaОбщата перспектива за развитие между България и Румъния обсъдиха участниците на конференция в Букурещ
Общата перспектива за развитие между България и Румъния обсъдиха на първата трансгранична конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще", която се проведе днес в пресклуба на Българската телеграфна агенция (БТА) в Букурещ.
България и Румъния са най-добрият пример за общото европейско бъдеще, каза посланикът на България в Румъния Радко Влайков на откриването на форума, организиран от БТА в румънската столица. Благодарение на членството ни в ЕС отношенията се промениха, манталитетът е друг, българи и румънци вече имат връзки помежду си. Политиците започнаха да работят повече за подобряване на връзките между двете държави, подчерта посланикът. Той посочи, че като членове на ЕС и като съседи България и Румъния, които географски са много близо, работят заедно, общуват и заздравяват връзките помежду си.
Тази година се надявам да успеем да организираме конференция на общините на река Дунав в България и в Румъния. Целта е местните власти заедно да дадат конкретни проекти и идеи не само пред правителствата на двете държави, но пред ЕК, така че да представят готовността на двете държави да се развиват, заяви посланик Радко Влайков.
Граничният район между Румъния и България е един от най-важните и това не е характерно само за тази част на Европа, всъщност над една трета от населението на ЕС живее и работи в гранични райони, заяви Марчела Глодяну, ръководител на отдел в Управляващия орган на програмата ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България в Министерството на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния.
Марчела Глодяну представи в пресклуба на БТА в Букурещ програмите ИНТЕРРЕГ Румъния-България за периодите 2007-2013, 2014-2020 и 2021-2027 г. От 2007 до 2027 г. в пограничните райони между Румъния и България са приложени и ще се прилагат три програми с общ бюджет от над 712 милиона евро. Вече са осъществени около 330 проекта, заяви Марчела Глодяну. Бюджетът за периода 2021-2027 г. (ИНТЕРРЕГ VI-A) възлиза на над 207 млн. евро, бюджетът за периода 2014-2020 г. (ИНТЕРРЕГ V-A) – на над 258 млн. евро. Бюджетът на програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България в периода 2007-2013 г. е бил над 246 млн. евро.
Министерството на развитието и благоустройството на Румъния започва медийна кампания в социалните медии, с която ще представи пред обществеността резултатите от европейските проекти в граничния район през последните години. Това съобщи Симона Ватафу от министерството. Тя съобщи, че ведомството е решило през миналата година да направи медийна кампания за представяне на европейските проекти в граничния район. Става дума за пет кратки видеа, които ще бъдат публикувани във Фейсбук и други социални мрежи.
Програмата за трансгранично сътрудничество 2007-2013 г. е постигнала 93% усвояване на европейските фондове. Това съобщи Ръзван Замфир, ръководител отдел в Регионалния офис в румънския град Кълъраш за трансгранично сътрудничество в района на румънско-българската граница. Регионалният офис в Кълъраш за трансгранично сътрудничество в района на румънско-българската граница е неправителствена организация, създадена през 2005 година, информира Замфир. Офисът изпълнява функцията на секретариат за всички трансгранични програми между Румъния и България. Ние сме мултикултурен екип от българи и румънци. Имаме много добро сътрудничество с българското посолство в Румъния, подчерта Ръзван Замфир и благодари на българския посланик в Румъния Радко Влайков за добрите взаимоотношения и сътрудничество.
Автобус-амфибия ще превозва пътници през река Дунав между Румъния и България. Той е закупен от окръжния съвет на Кълъраш в рамките на проект по програмата ИНТЕРРЕГ Румъния-България V-А. Това съобщи Богдан Мушат, ръководител на съвместния секретариат в Регионалния офис в Кълъраш за трансгранично сътрудничество за границата Румъния-България. Автобусът е на стойност около 900 хил. евро (4,57 млн. леи) и е закупен от Унгария, където от 2009 г. се движат подобни превозни средства-амфибии в река Дунав и предлагат на туристите атрактивно пътуване, съобщиха румънски медии, когато през ноември миналата година бе направен успешен тест на превозното средство. Според информацията в румънски медии подобен автобус се използва и в Португалия, но в случая на Румъния автобусът-амфибия ще изпълнява ролята на ферибот само за пътници между Кълъраш и Силистра.
Проект за по-добра транспортна свързаност на румънския град Александрия и българския Червен бряг с основната TEN-T мрежа, финансиран по програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България, представи Йоан Аугустин, зам.-кмет на румънския град. Проектът е на обща стойност 8,3 млн. евро, от които 3,6 млн. евро безвъзмездни средства. Той е изпълнен в периода март 2019 г. – август 2023 г., информира Аугустин. В рамките на проекта са били подобрени транспортните връзки на двата града с по-големи пътни възли в двата района и с граничните пунктове Зимнич-Свищов и Турну Мъгуреле-Никопол. Над 12 км пътища са били рехабилитирани по проекта, от които пет улици в Александрия, информира заместник-кметът.
Русе и Гюргево ще представят съвместно емблематични културни обекти с висок туристически потенциал, съобщи съветникът по въпросите на сътрудничеството в община Гюргево Ана-Мария Мързак, която представи днес в Букурещ някои от проектите между двете страни, осъществени през последните години. В историята на нашето сътрудничество побратимените градове Русе и Гюргево изпълниха проекти по програма ФАР, след 2007 г. - проекти по програмата за трансгранично сътрудничество, свързани с инфраструктурата, и продължиха с ИНТЕРРЕГ V-A, а сега и с ИНТЕРРЕГ VI-A, като растат заедно и се усъвършенстват постоянно, каза Ана-Мария Мързак.
/ПК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text