ОБЗОР

site.btaКоалиционни преговори в Дъблин, с Белия дом на ум

Коалиционни преговори в Дъблин, с Белия дом на ум
Коалиционни преговори в Дъблин, с Белия дом на ум
Премиерът на Ирландия и лидер на десноцентристака партия "Фина Гейл" Саймън Харис говори пред журналисти ден след парламентарните избори на 29 ноември 2024 г. Снимка: Niall Carson/PA via AP

Ирландия е изправена пред седмици на коалиционни преговори, за съставяне на правителство, след като в петък на Изумрудения остров бяха произведени парламентарни избори. Двете основни десноцентристки партии в страната търсят младши партньор, за да успеят след това в подготовката на страната за предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом.

Ветераните от Гражданската война търсят младши партньор

Основните десноцентристки партии - “Фина Фойл” и “Фина Гейл” - получават съответно 48 и 38 места в 174-местния парламент.  Двете партии, които управляват в коалиция от 2020 г. насам, обаче нямат необходимите 88 мандата за постигане на мнозинство и затова се нуждаят от поддръжката на трети партии. Двете политически сили, чието съперничество, както напомня “Асошиейтед прес”, може да се проследи от Ирландската гражданска война през 20-те години на ХХ век, бяха принудени да формират съюз близо век по-късно, след като на изборите преди четири години нито една от тях не завърши като ясен победител.  Двете партии се редуваха да заемат премиерския пост за по две години на ротационен принцип. Този път по-голямата бройка депутати на “Фина Фойл” означава, че нейният премиер Михол Мартин най-вероятно ще стане министър-председател за четири години, без да отстъпва поста на Саймън Харис от “Фина Гейл”.

Същевременно за коалиция в ирландския случай е нужен трети. Заместник-лидерът на  “Фина Фойл” Джак Чембърс заяви, че коалиционните преговори ще изискват “време и пространство” и е малко вероятно да има ново правителство преди Коледа.

След като досегашният младши-коалиционен партньор -  “Зелените” загубиха почти всичките си места в парламента, изборът на основните десноцентристки партии е между някоя от по-малките леви партии в страната или няколко от по-консервативните независими депутати. Ирландска лейбъристка партия и Социалдемократите отбелязаха възход на изборите и ще имат по 11 депутати всяка в новия състав на парламента.

Социалдемократите вече отбелязаха пред “Айриш Индипендънт”, че са готови да назначат екип за преговори, но имат пет условия, които, ако не бъдат изпълнени, ще провалят всяка сделка. Условията са свързани с жилищната политика, здравеопазването, климата, помощи за хората с увреждания и грижата за децата. “Те трябва да бъдат включени като минимум във всяка програма за правителството, за да си осигури нашата подкрепа”, заяви говорител на партията.

Ако двете десноцентристки партии не успеят да сключат сделка с никого отляво, те потенциално биха могли да сключат индивидуални сделки с широк кръг независими законодатели от селските райони, чието общо влияние се засили на настоящите избори. В момента броят на независимите в ирландския законодателен орган е 20, като депутатите представляват широка палитра от политически възгледи. За образуването на комфортно, работещо мнозинство вероятно ще бъде необходимо осигуряването на подкрепата на поне шестима от тях.

„Със сигурност има възможност допълнителният партньор да окаже огромно влияние върху идеологическата посока на новото правителство“, коментира Тереза Рейди, преподавател по политология в Корк Юнивърсити Колидж, цитирана от Ройтерс. Агенцията припомня, че както “Фина Гейл”, така и “Фина Фойл” са формирали стабилни правителства в миналото, подкрепяни както от независими депутати, така и в коалиция с лейбъристите.

Центърът издържа

Ирландия се оказа частично изключение от антиправителствените настроения на изборите по света, отбелязват световните агенции. Почти уникално в Европа, но нито един крайнодесен кандидат не направи пробив в Ирландия въпреки антимигрантските вълнения в Дъблин и масовите протести срещу настаняването на бежанци в цялата страна през последната година. Въпреки целия им фокус върху миграцията, антиимиграционните независими постигнаха малко пробиви. Ирландия няма значима крайнодясна партия, която да се възползва от проблема.

Паскал Донъхю от “Фина Гейл”, министър в оттеглящото се правителство, заяви, цитиран от американския телевизионен канал “Фокс Нюз”, че основната тема на изборите е “че центърът издържа”. „Голямата картина е, че във време, в което действащите правителства в цяла Европа с мъка се борят да бъдат преизбрани, двете по-големи партии в това правителство постигнаха много силно представителство”, коментира той.

Изолирани “Шин Фейн”  и повяхнали “Зелени”.

Левоцентристката партия Шин Фейн спечели 39 места в парламента, заемайки второ място на изборите, но е изключено да влезе в следващото правителство. Както”Фин Гейл”, така и “Фина Фойл” отдавна отказват да работят с нея, отчасти поради историческите ѝ връзки с Ирландската републиканска армия по време на десетилетията насилие в Северна Ирландия.

„Резултатът от изборите вече е ясен. Числата са налице, за да могат от десницата да съставят правителство заедно“, каза депутатът от “Шин Фейн” Ейн О’Бройн. Той каза, че това ще бъде "най-лошият възможен резултат за ирландския народ".

Ирландският журналист и политолог Финтън О’Туул коментира на страниците на “Гардиън” по-слабо от очакваното представяне на “Шин Фейн”. Според него лявата партия е провела много добра кампания по отношение със справянето с жилищния въпрос и проблемите в здравеопазването, но е пропуснала изтичането на гласове към десни кандидати, “използващи антиимигрантските настроения сред избирателите от работническата класа, които се чувстват изоставени от лъскавата глобализирана икономика на Ирландия”, а и вътрешнопартийните разпри насочиха много традиционни избиратели към другите леви партии - тези на лейбъристите и на социалдемократите.  “Така “Шин Фейн” всъщност беше най-големият губещ на изборите, като делът  от гласовете им се сви от една четвърт на една пета. Загубата е прикрита донякъде от факта, че този път има повече места в парламента, но въпреки това е неоспорима”, отбелязва О’Туул.

Забележителна е загубата на позиции на досегашния младши партньор на “Фина Фойл” и “Фина Гейл” - “Зелените”, които на последните избори се сринаха, получавайки едва един депутат, вместо 11, както беше в предишния състав на парламента. “На 29 ноември гласоподавателите изхвърлиха от парламента всички техни депутати с изключение председателя им Родерик О’Горман, който едва успя да остане, печелейки последното свободно място в своя избирателен район.  Дотук със “Зелените” на Изумрудения остров”, коментира “Айриш Индипендънт” лошото им представяне.

Трудно е да се избегне заключението, че Зелените бяха наказани от гласоподавателите  за неудобната истина за изменението на климата и произтичащите от това изисквания към всички граждани, отбелязва “Айриш Екзаминър. “В голяма степен партията започна да прилича на Касандра, троянската принцеса, надарена с дарбата да пророкува, но прокълната никой не вярва на нейните предсказания”, отбелязва изданието.

Вътрешни проблеми и външни притеснения

Следващото правителство ще остане под натиск за това как да се справи с големия ръст на търсещите убежище, както и разочарование сред много избиратели от неспособността му да използва най-стабилните публични финанси в Европа за по-добри обществени услуги.

Новото правителство ще бъде изправено пред огромен натиск да облекчи нарастващия брой хора без покрив на главата, предизвикан от скока на наемите и цените на имотите,  а също така да поеме по-добре нарастващия брой търсещи убежище. Нападение с нож срещу деца пред училище в Дъблин преди малко повече от година, в което беше обвинен алжирец, предизвика най-лошите безредици, които Ирландия е виждала от десетилетия.

Цената на живота - особено острата жилищна криза в Ирландия - беше доминираща тема в предизборната кампания, а имиграцията се превърна в емоционален и предизвикателен въпрос в страна с 5,4 милиона души, отдавна определяна от емиграцията.

Партийните ръководства, както на “Фина Фойл”, така и на “Фина Гейл” биха искали сделка преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари, като това не е непостижим краен срок. Мартин каза, че предстоящото завръщане на Тръмп в Белия дом налага „ефективен краен срок“ Ирландия да формира правителство, отбелязва  “Политико”.

Обещанията на Тръмп да намали корпоративния данък и да наложи мита представляват потенциална сериозна заплаха за икономиката на Ирландия, която е силно зависима от данъците и работните места от американските технологични и фармацевтични мултинационални компании. Близо 1000-те американски мултинационални компании в Ирландия днес представляват най-големите донори в страната за данък доход и корпоративен данък, двата най-големи източника на приходи в Ирландия. Най-големите американски работодатели в Ирландия включват “Епъл”- наскоро наредена от Европейския съюз да плати на Дъблин повече от 14 милиарда евро за просрочени данъци и лихви - както и “Гугъл”, “Майкрософт”, “Интел” и повечето фармацевтични гиганти в САЩ.

„В идеалния случай ще успеем да съставим правителство преди встъпването в длъжност на Тръмп, но мисля, че то трябва и да бъде и трайно”, заяви пред “Ройтерс” Джак Чембърс от “Фина Фойл”, изразявайки надежда преговорите да не отнемат над четири месеца, както беше при съставянето на предишното правителство през 2020 г.

Същевременно, според “Политико” собственикът на “Белия дом може да повлияе върху формирането на коалицията. Социалдемократите и лейбъристите са силно критични към Тръмп. Лидерите на “Фина Фойл” и “Фина Гейл”, напротив, избягват да произнасят дори една дума в критика към Тръмп след изборната му победа миналия месец. Независимите депутати на свой ред често говорят с възхищение за Тръмп, точно както критикуват имиграцията, либералния дневен ред и политиките за действие в областта на климата, които застрашават млечните и говежди стада в Ирландия, най-големите производители на парникови газове в страната. „Ако допуснем независимите в правителството, можем да накараме министрите от кабинета да пеят оди за Тръмп. Ако включим лейбъристите министрите от кабинета ще започнат да го наричат фашист”, отбелязва пред изданието служител от оттеглящото се правителство.

Най-ясна рекапитулация на победителите и губещите на изборите даде ирландският телевизионен канал Ар Ти И: Пълно поражение за “Зелените”, смесен резултат за големите три партии. Истинските победители са лейбъристите и социалдемократите, които имат шанса да станат младши коалиционен партньор при формирането на правителство.

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 01:44 на 05.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация