site.btaФрансоа Байру е номиниран от президента Макрон за министър-председател на Франция
След повече от седмица колебание Еманюел Макрон номинира днес съюзника си Франсоа Байру за министър-председател на Франция. Това е огромно предизвикателство за центриста, който ще има за задача да реши огромната криза, в която е затънала Франция след разпускането на Националното събрание през юни, отбелязва АФП.
Номинацията на 73-годишния Байру, ветеран във френската политика и исторически съюзник на президента Макрон, бе направена 9 дни след падането на правителството на Мишел Барние, свален с исторически вот на недоверие на 4 декември с гласовете на депутатите от левицата и крайната десница.
Така Байру ще стане шестият стопанин на двореца "Матиньон", работното място на френските премиери, откакто Макрон бе избран за пръв път през 2017 г. и четвъртият от началото на тази година - нестабилност на изпълнителната власт, каквато Франция не е виждала от десетилетия, посочва още АФП.
"Всеки знае, че пътят ще бъде дълъг", реагира лаконично Байру пред камерата на телевизия Бе Еф Ем, след като стана ясно, че той ще оглави следващия кабинет.
"Поздравявам Франсоа Байру, чиито качества и отдаденост в служба на френския народ са ми добре познати. В този тежък за Франция и Европа момент бих искал да отправя моите лични и приятелски пожелания за работата му като ръководител на правителството", написа в "Туитър" Мишел Барние.
По този начин се слага край на седмица на колебания и завои на върха на държавата, в която Еманюел Макрон изглеждаше колеблив, посочва консервативният френски в. "Фигаро". В търсене на споразумение на 10 декември държавният глава събра всички политически сили - с изключение на крайнолявата "Непокорна Франция" и на крайнодесния "Национален сбор". След това обеща до 48 часа да обяви кого ще номинира.
С ден закъснение и пътуване до Полша по-късно изборът на президента най-накрая падна върху човек с опит: лидер на партия "Демократично движение", депутат, ръководител на Генералния съвет на департамента Пирене Атлантик, министър на националното образование, евродепутат, а след това и за кратко министър на правосъдието, допълва "Фигаро".
Социалистите "няма да участват" в бъдещото правителство на Франсоа Байру, се казва в изявление на Социалистическата партия. "Избирайки нов министър-председател от собствения си лагер, Еманюел Макрон поема отговорност за задълбочаването на политическата и демократичната криза. Социалистите няма да участват [в правителството на Франсоа Байру] и следователно ще останат в опозиция", се казва в изявлението на партията.
Няколко минути след избора на председателя на "Демократично движение", Манюел Бомпар от "Непокорна Франция" заяви, че това е "нова обида за демокрацията". "След като загуби всички избори в последно време, Макрон настани своя неизменен поддръжник в "Матиньон". Свалянето на Байру ще означава сваляне на Макрон", заяви националният координатор на движението в "Екс", потвърждавайки, че депутатите от партията му ще внесат "предложение за вот на недоверие".
Левицата и крайната левица предварително бяха заявили, че няма да подкрепят премиер, който не е от техните редици, след като тяхната коалиция "Нов народен фронт" спечели най-много гласове на предсрочните парламентарни избори. След двата тура на 30 юни и 7 юли парламентът е разделен на три блока, като най-голям е този на левицата, на второ място се нареди "Национален сбор", а партията на Макрон и съюзниците ѝ останаха на трето място. Никой от трите обаче няма абсолютно мнозинство.
"Новият министър-председател трябва да разбере, че няма демократична легитимност и мнозинство в Националното събрание, което предполага, (че трябва да търси) диалог с всички парламентарно представени сили", каза в ефира на Бе Еф Ем лидерът на крайната десница Жордан Бардела. Той обаче даде да се разбере, че неговата партия няма намерение да бламира Байру.
Беше необходимо земетресение като разпускането на Националното събрание на 9 юни и политически катаклизъм шест месеца по-късно - падането на правителството на Мишел Барние - за да може този исторически поддръжник на Еманюел Макрон най-накрая да заеме отговорен пост, пише центристкият в. "Монд". До последния момент поддръжниците му се опасяваха от неблагоприятен сценарий: държавният глава първо предупреди Франсоа Байру по телефона тази сутрин, че няма да бъде назначен за министър-председател. След това проведе дълга среща с него в Елисейския дворец, преди да промени решението си заради възможността за безизходица и разрив с основния си съюзник и в края на краищата реши да го издигне за поста в "Матиньон", допълва френското издание.
Този път планетите се подредиха така, че да проправят път на "селянина от Беарн", както Байру понякога нарича себе си. В деня след парламентарните избори той хладнокръвно анализира, че първият ръководител на правителството след избирането на новия парламент, както и да се казва той, много бързо ще бъде свален с вот на недоверие заради липса на споразумение между парламентарните групи. Но вторият трудно би могъл да бъде свален, защото това ще породи обществено недоволство, пише още "Монд".
Приоритетът на новия кабинет ще бъде бюджетът за 2025 г. в момент, когато Франция има огромен дълг. На фона на разгневените фермери и нарастващите планове за съкращения нивото на дефицита и дълга ще бъде"реалност, която ще се стовари върху всяко правителство", предупреди Мишел Барние, преди да бъде отстранен. Докато се чака приемането на новия бюджет, в понеделник Националното събрание ще разгледа консенсусен проект на "специален закон", който да осигури по-нататъшното функциониране на държавата.
Законопроектът за бюджета на Барние, който предвиждаше икономии в размер на 60 милиарда евро, за да успокои инвеститорите, които са все по-обезпокоени от 6-процентовия дефицит на Франция, беше сметнат за твърде скъпернически от крайната десница и левицата, а неуспехът на правителството да намери изход от задънената улица доведе до още по-голямо увеличение на разходите по френските заеми, отбелязва Ройтерс.
Очаква се Байру да представи своя списък с министри през следващите дни, но вероятно ще се сблъска със същите трудности като Барние при прокарването на законодателството през парламента, съставен от три враждуващи блока. Близостта му с крайно непопулярния Макрон също ще се окаже в негов ущърб, допълва Ройтерс.
Макрон отхвърли призивите за оставка и обеща да изкара петгодишния си мандат, който трябва да приключи през 2027 година. Той заяви, че е негова отговорност да гарантира правилното функциониране на държавните институции, независимостта на страната и защитата на населението.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text