site.btaОнлайн платформи помагат на нидерландците да направят своя избор за евроизборите
Онлайн инструменти помагат на нидерландските гласоподаватели да вземат решение за кого да гласуват на изборите за Европейски парламент на 6 юни.
На представянето на „Гласоводител“ в четвъртък в Дома на Европа в Хага дойдоха политици от различни партии, които са в листите за евроизборите, информират нидерландски медии. Според ръководителя на проекта Ан Валкеринг, събитието може да се разглежда и като начало на кампанията за европейските избори, пише в. „Фолкскрант“.
„Гласоводител“, разработен от института ProDemos, е достъпен на нидерландски и английски език. Представени са 30 твърдения по ключови въпроси като миграцията, подкрепата за Украйна, бюджетните правила и земеделието, на които попълващите анкетата трябва да отговорят с „да“, „не“ или „нито едното, нито другото“. След това резултатите се сравняват с програмите на партиите и избирателите могат да видят кои партии са най-близо до техните възгледи.
Освен присъстващи на събитието и кандидати за евродепутати попълниха „Гласоводител“-я. Неколцина от тях облекчено въздъхват, след като се оказва, че отговорите им съвпадат с програмите на партиите.
Повечето партии изпратиха водещите си кандидати на представянето, но един забележителен отсъстващ беше крайнодясната Партия на свободата, въпреки че спечели парламентарните избори през ноември 2023 г., отбелязва DutchNews. Партията на Герт Вилдерс няма представители в последния Европарламент, но сега социологически проучвания й отреждат осем от 31-те нидерландски евродепутати.
В Нидерландия има традиция да се използват онлайн инструменти, които подпомогат гласоподавателите да направят своя избор. На парламентарните избори през ноември 2023 година „Гласоводител“ е бил попълнен 9,1 милиона пъти при 13, 4 милиона нидерландци, които имат право на глас.
През 2019 г. стартирането на „Гласоводител“ беше отложено, след като се оказва, че Зелените леви и Партията на труда са дали абсолютно еднакви отговори на твърденията, припомня „Фолкскрант“. Наложило се да бъдат разработени нови твърдения. На сегашните евроизбори Зелените леви и Партията на труда участват с обща листа и една предизборна програма.
От сряда онлайн е и друго широко използвано помощно средство за гласуване: Изборният компас, разработен от Свободния университет в Амстердам и вестник „Трау“. Компасът не дава съвети за гласуване, а предлага анкета с 30 твърдения, на които попълващите отговорят с „да“, „не“, „твърдо да“, „твърдо не“, „неутрално“ и „нямам мнение“. Накрая излиза диаграма с четири полета и се вижда къде стои избирателят, а къде – партиите.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text