site.btaПроф. Румен Гечев: Гласувайки за ПП, ГЕРБ или ДПС, бюлетините отиват на едно място – при Пеевски
„Тема номер едно за БСП е мирът. Без мир, няма смисъл да се коментират другите теми. Това е въпрос на националната сигурност на България и нейното не въвличане във войни, от които ние можем да понесем драматични не само икономически, но и геополитически загуби.“ Това заяви кандидатът за евродепутат от „БСП за България“ и водач на листата с кандидати за народни представители във Видин проф. Румен Гечев в „Стълбището“ на Дарик.
Като втори приоритет той посочи енергетиката, която определи като гръбнака на българската икономика. Проф. Гечев обърна внимание, че това, което БСП защитава от десетилетия, наскоро се призна и от ЕС, а именно, че ядрената енергетиката е зелена и ключова за развитието на Европа, но България е загубила десетилетия в „лутане“ по темата.
„Нашата енергетика се намира на кръстопът. Първо, „Белене“ е погребана от десните партии, изпълнявайки волята на чужди интереси. Второ, в Козлодуй и утре да стартира проекта на новия реактор, най-рано той ще бъде пуснат през 2034 г. Правителството на Бойко Борисов, както и да се оправдават, е подписало затварянето на въглищните централи на България, които дават в момента около 50% от електричеството. От 1 януари вече внасяме всеки ден по 1000 мегаватчаса електроенергия, при положение че бяхме най-големият износител на енергетика на Балканите“, посочи Румен Гечев.
Социалистът открои като важен приоритет земеделието. „Трябва да възстановим системата на напояване и да възродим българското производство на плодове и зеленчуци. Нужно е и да се затвори цикълът на производство в селското стопанство – не само да произвеждаме селскостопански продукти, но и да ги преработваме тук“, обясни проф. Гечев.
По думите му субсидиите за земеделието отиват почти изцяло в зърнопроизводството, докато пчеларството, животновъдството, овощарството и зеленчукопроизводството са пренебрегнати – това трябва да се промени.
Според Гечев четвъртият приоритет е свързан с предходните три и се отнася до социалната защита, защита правата на трудещите се и справедливото преразпределение на Брутния вътрешен продукт на България.
„Програмата на БСП е комплексна и включва геополитически проблеми, социални проблеми, икономически проблеми по отрасли. И най-важното – включваме тези проблеми на основата на това, което вече направихме: минималната работна заплата да е 50% от средната, безплатните ясли и детски градини, помощите за учениците до 8 клас, безплатни учебници, удължаване сроковете за майчинството, повишаване на заплатите на преподавателите. Много напреднаха с преструктурирането на пенсионната система и възстановяването на справедливостта в резултат на предложенията на БСП като проектозакони“, уточни социалистът.
„БСП категорично няма да влиза в сглобка с ГЕРБ, но би подкрепила създаването на българското правителство, което да е на експертно равнище. Страната ни има нужда от хора, които обичат България, които знаят какво трябва да се направи и които могат да убеждават, така че да ни изведат от това крайно незаслужено последно място в ЕС“, каза още Румен Гечев.
За политическите си опоненти той заяви: „Българските граждани трябва да знаят, че гласувайки за ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ или ДПС, бюлетините им отиват на едно и също място – при Делян Пеевски.“
Според проф. Гечев българският национален интерес в Европейския парламент може да бъде защитен, само ако той е в хармония с интереса на другите страни и има баланс на интереса в това, което се предлага.
„Там трябва да бъдат хора, които, например, да защитят българския интерес в баланс от интереси енергийните баланси на Европа и вписването на България в тях. Той може да бъде защитен от българите там, когато предлагат равно разпределение на земеделските субсидии, а не по-богатите страни да получават по-големи. Или въпросите на войната и мира – виждаме, че в Европарламента и в Европейската комисия вече има отрезвяване, започват да се чуват повече гласове за дипломатическо решение, за това, че санкциите се оказват не срещу Русия, а срещу Европа“, посочи той.
Румен Гечев се обяви категорично за пълноправното ни приемане в Шенген, като подчерта, че това означава 1 милиард и 150 милиона спестени загуби на България.
За еврозоната той заяви: „България трябва да вземе решение на основата на внимателни и детайлни икономически разчети. Нашите разчети, които съвпадат с тези на ЕЦБ, показват, че в момента ние не изпълняваме всички критерии и че за българската икономика е много рисковано да влезе в еврозоната, защото негативите в краткосрочен план ще бъдат по-големи от позитивите. Когато се доближим до средните показатели на ЕС, тогава ще бъде оправдано и необходимо България да стане член на еврозоната.“
/ВМ/
news.modal.header
news.modal.text