site.btaСпециален пратеник на Прес Тръст ъв Индия в България отрази изборите за Народно събрание и Европарламент
Специален пратеник на индийската информационна агенция Прес Тръст ъв Индия (ПТИ) посети София по покана на БТА, за да отрази парламентарните избори в България, както и вота за Европейски парламент.
ПТИ днес публикува материал на журналистката Адити Кхана, която проследи изборния процес и разговаря с индийския посланик в България Н. Пр. Санджай Рана.
"Тази година е белязана от факта, че се произвеждат най-много демократични избори по света, а вчера приключи четиридневният изборен процес в 27-те страни членки на ЕС, като близо 450 млн. граждани дадоха гласовете си за 720-те членове на Европейския парламент”, пише Кхана. "Това се случва малко след като приключиха гигантските общи парламентарни избори в Индия и в деня, в който Нарендра Моди положи клетва за трети премиерски мандат. Изборите за европейски парламент са вторите по големина след тези в Индия”, се казва още в статията.
В България освен вота за 17 места в европарламента се произведоха и избори за 240-членното Народно събрание. Кандидатите и за двата законодателни органа се избираха чрез полупропорционална система, като гласоподавателите имаха възможност да гласуват с хартиена бюлетина или с машина, пише специалният пратеник на ПТИ в София.
"Сред българските избиратели се усеща голяма изборна умора, понеже те гласуваха за парламент за шести път от 2021 г. насам. Това се дължи на факта, че нито едно от разклатените коалиционни правителства през този период не успя да оцелее в продължение на пълен четиригодишен мандат", коментира Кхана.
В материала на индийската журналистка се цитира коментар на президента Румен Радев относно перспективите за съставяне на кабинет.
"Дали и при какви условия ще има правителство зависи изцяло от партиите и се надявам да са си научили урока - тежкия урок, че трябва да поставят обществените интереси пред собствените и партийните интереси", каза вчера Радев пред журналисти, след като гласува в столичната Професионална гимназия по транспорт "Макгахан". "Това е гаранцията да имаме стабилно управление. Очаквам да има конкретни стъпки в тази посока", допълни българският държавен глава.
Индийският посланик в София: Вотът за Лок Сабха впечатли България и ЕС с високата избирателна активност и бързото формиране на правителство
Специалният пратеник на ПТИ в София се срещна с посланика на Индия в България Н. Пр. Санджай Рана.
Активността на изборите за Лок Сабха (долната камара на индийския парламент) и бързината, с която бе формирано коалиционно управление впечатлиха България и други страни от ЕС, каза той. "България, както и много други европейски страни, се сблъсква с проблема с ниската избирателна активност и всички те ме поздравяват за високата избирателна активност, която наблюдаваме на изборите в Индия", каза още посланик Рана.
Активността на изборите в Индия, които приключиха миналата седмица, възлиза на 65,79 %.
"Всички са силно впечатлени от този гигантски електорален процес, който произведохме, и оценяват високо индийските гласоподаватели и нюансираните послания, които те изпращат. Тези общи избори подчертаха позицията ни като най-великата и най-голямата функционираща демокрация в съвременния свят", допълни посланикът.
"Хората тук също са изненадани колко бързо се формират коалициите в Индия и колко стабилна е политиката ни. Въпреки че имаме голям брой партии и избиратели, процесът по формирането на правителства е сравнително по-бърз и кабинетите ни са много стабилни в сравнение с България", каза още Рана.
Той отбеляза във връзка с изборите за Народно събрание, че се очертава фрагментиран мандат. "Този път обаче се надявам, че ще бъде много по-ясен и бързо ще се сформира коалиция. Това ще даде тласък и на отношенията между нашите страни", подчерта ръководителят на индийската дипломатическа мисия в България.
Много индийски компании разглеждат България като врата към европейския пазар
Рана коментира и двустранните отношения между Индия и България, които определи като "много близки и топли". "Отношенията между Индия и България са много близки и топли и след като тук се формира стабилно правителство, ние се надяваме за увеличаване на размяната на посещения и делегации на високо равнище, както политически, така и бизнес делегации, както и на подписването на повече меморандуми за разбирателство и на други споразумения, които подготвяме", каза посланик Рана.
Що се отнася до обмена в областта на бизнеса и търговията посланикът посочи, че водещи индийски ай ти компании откриват офиси в България и наемат голям брой местни таланти.
"Индийските компании се интересуват от инвестиции тук, защото в известен смисъл много от нашите компании разглеждат България като врата към европейския пазар. От географска гледна точка България е една от най-близките европейски страни до Индия. Тя е добре свързана с индийските пристанища и е развила двете си пристанища в Бургас и Варна, което осигурява добра свързаност", сподели той.
"Има някои предизвикателства, свързани с неотдавнашните събития в района на Червено море, като увеличаването на застрахователните разходи, но все пак значението на България като врата към европейския пазар остава", каза Рана. Той подчерта, че има много "неизползван потенциал", въпреки че през последните пет години бизнесът между Индия и България се е увеличил повече от два пъти.
Посланикът, който оглавява индийската дипломатическа мисия в София от повече от три години, описа българите като "топли и приятелски настроени" хора, които чувстват Индия като много близка. "Основен аспект на приятелството между Индия и България са и близките културни отношения. Българският народ високо цени индийската култура, особено йога и аюрведа", каза Рана. "Когато отбелязваме Международния ден на йога (21 юни), той се чества в почти 40 града с много събития, семинари и конференции. Опитвам се да пътувам из страната, да се срещам с различни групи по йога и да участвам в техните йога сесии", допълни посланикът.
За разлика от много други европейски страни индийската диаспора в България е доста компактна и се състои от около 1000 души, предимно от индийски студенти и ай ти специалисти, но желанието за по-голям двустранен обмен остава изключително силно, отбелязва ПТИ.
"Водим разговори с българското правителство за споразумение за партньорство в областта на миграцията и мобилността. Такива споразумения рационализират движението на хора, а процесът наистина трябва да бъде рационализиран, тъй като все още отнема много време да се наемат хора и да се доведат тук от Индия. Но ние работим по този въпрос, тъй като има голямо търсене на индийски работници от страна на българския бизнес", заключи посланик Рана.
/ПТА/
Купуването и продаването на гласове е престъпление
news.modal.header
news.modal.text