site.btaСправка за Германия за евроизборите
В периода 6 - 9 юни 2024 г. в страните членки на ЕС ще бъдат произведени избори за Европейски парламент - първите след излизането на Великобритания от съюза.
БТА представя справка за Федерална република Германия:
Територия: 357 170 кв. км
Население: 83,8 милиона души (към 2022 г.)
БВП на глава от населението: 41 300 евро (по данни на Евростат за 2022 г.)
Дата на изборите: 9 юни
Право на глас имат: 64,9 милиона души
Минимална възраст за гласуване: За първи път възрастта за гласуване в Германия е понижена на 16 години. Това означава, че на евроизборите през 2024 г. могат да гласуват и младежи на 16 и 17 години. Право да гласуват имат граждани на Германия или друга страна членка от ЕС, навършили минимално допустимата възраст, които са пребивавали в Германия или в друга страна от ЕС в продължение на най-малко три месеца и са вписани в избирателните списъци.
Задължително ли е гласуването: Не
Как и къде може да се гласува: В Германия може да се гласува в избирателни секции или по пощата, като гласуването по пощата вече започна. Имащите право на глас в Германия трябва да гласуват в определена избирателна секция според местожителството им. Те обаче могат и да подадат заявление за получаване на "избирателна карта", с която да гласуват по пощата или в друга избирателна секция в техния район или град (например заради трудна достъпност на тяхната избирателна секция за хора с увреждания). Германските граждани, живеещи в чужбина, които не са регистрирани за гласуване в Германия, могат да се впишат в избирателния списък и да гласуват по пощата. Няма електронно гласуване или гласуване чрез пълномощник.
Избирателни райони: Има само един национален избирателен район. Федералното устройство на Германия обаче се отразява и в системата на гласуване, където партиите разполагат с две възможности – да изготвят отделни листи за всяка от 16-те германски провинции или да се явят на изборите с единна национална листа. На практика повечето партии се явяват на Евроизбори 2024 с единни национални листи. Единственото изключение са Християндемократическият съюз (ХДС), който съставя листите за 15 от федералните провинции, и неговата посестрима партия – Християнсоциалният съюз (ХСС), който се явява с отделна листа в провинция Бавария. По този начин във всяка избирателна секция ще се гласува по 34 изборни листи.
Има ли преференции: Не. В Германия се гласува със затворени листи – избирателите не могат да променят поредността на кандидатите в листата.
Избирателен праг: Няма
Минимална възраст за кандидатиране за евродепутат: 18 години.
Брой евродепутати до момента: 96
Брой евродепутати в новия състав на ЕП (след изборите): 96. В новия Европейски парламент от Германия ще има 96 депутати – точно толкова, колкото и в досегашния.
Разпределение на местата в досегашния ЕП: В Групата на Европейската народна партия в досегашния ЕП Германия бе представена с 30 депутати, съответно от ХДС (23), ХСС (6) и Партия "За семейството" (1). В Групата на Зелените/Европейски свободен алианс има 25 германски депутати, съответно от Съюз 90/Зелени (21), Екологично-демократичната партия (1), Пиратската партия (1), Волт Германия (1), един независим. В Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП има 16 германски представители, всички от Германската социалдемократическа партия (ГСДП). Група "Идентичност и демокрация" включва 9 германски депутати, излъчени от Алтернатива за Германия (АзГ). Група "Обнови Европа" има седем представители на Германия, идващи от Свободната демократическа партия (5) и партия "Свободни избиратели" (2). Групата на Левицата в ЕП има 5 германски членове, идващи от партия "Левите". Европейските консерватори и реформисти имат един германски депутат, от Съюз Германия, а в ЕП има и трима независими германски евродепутати - един от ПАРТИЯТА и двама независими.
Партии, които ще се явят на евроизборите: До участие в евроизборите в Германия са допуснати 35 партии. Социологическите допитвания следят основно ХДС/ХСС, ГСДП, АзГ, Съюз 90/Зелени, "Левите", Съюз "Сара Вагенкнехт", СДП, "Свободни избиратели", Партия за защита на животните, ПАРТИЯТА.
Кандидати: Настоящата председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е водещ кандидат на ХДС, макар че името й не фигурира в нито една изборна листа.
Начело на листата и водещ кандидат на ХСС в Бавария е Манфред Вебер.
Водещите кандидати, издигнати от останалите основни партии са:
Катарина Барли (ГСДП),
Мари-Агнес Щрак-Цимерман (СДП),
Тери Райнтке (Съюз 90/Зелени),
Максимилиан Кра (АзГ),
Мартин Ширдеван и Карола Ракете (Левите),
Фабио де Маси и Томас Гайзел (Съюз "Сара Вагенкнехт"),
Кристине Зингер ("Свободни избиратели").
Общо за 96-те места на Германия в следващия ЕП ще се борят 1413 кандидати, сред които - 486 жени (34,4 процента).
Кога ще започне публикуването на резултатите: Първите екзитполове ще бъдат публикувани след 18 ч место време (19 ч българско време) и данните ще се актуализират непрекъснато, докато не бъдат преброени всички бюлетини, което се очаква да стане късно през нощта на 9 срещу 10 юни.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text