site.btaПредизборната кампания преди евровота в Швеция е доминирана от теми като престъпността, миграцията и климата, коментира шведски политолог
Към момента в Швеция не се откроява една определена тема, която да доминира предизборната кампания преди евровота на 9 юни, каза за БТА шведският политолог Никълъс Айлот, който е ръководител на "Програма Европа" на Шведския институт по международни отношения и преподавател по политология от университета "Сьодертьорн".
"За известно време кампанията беше доминирана от скандал за пропаганда в социалните мрежи, водена анонимно от "Шведски демократи" - радикалната дясна партия", посочи Айлот. По думите му обаче този скандал вече е отминал и партиите сега говорят повече за проблемите, от които изглежда избирателите се интересуват най-много - престъпността, миграцията и климата.
В предизборните послания на партиите се засягат и някои въпроси, които са по-специфични за Швеция, като например политиката в областта на горското стопанство и законовите разпоредби за снуса (тютюнев продукт, който се приема през устата – бел. ред.), но никой от тях не заема централно място в кампанията, посочва експертът.
Според шведския политолог най-голямото постижение на досегашния състав на Европейския парламент, както и на другите европейски институции, е забележителният напредък през последните години в областта на политиката за околната среда и миграцията. Той откроява медиите и изкуствения интелект като особено интересни сфери, в които също е бил постигнат значим напредък.
Айлот смята, че е трудно да се каже какво Европейският парламент не е успял да постигне през мандата си.
"Това, което можем да кажем обаче е, че още в самото начало той не успя да затвърди принципа, че най-голямата партийна група номинира председателя на Европейската комисия", отбеляза той и добави, че може би следващият парламент ще бъде по-успешен в това.
Според шведския политолог сигурността на Европа е най-належащият въпрос за целия континент в момента, но това до голяма степен не зависи от Европейския парламент, така че обновеният състав на законодателния орган ще трябва да намери баланс между насърчаването на икономическия растеж и постигането на екологичните цели и това ще бъде най-голямото предизвикателство през следващия му мандат.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text