site.btaКак новите сортове ечемик и овес, устойчиви на абиотичен стрес, гарантират производството и качеството на зърното
Ученият, посветил се вече четиридесет години на "магията" на науката, проф. д-р Драгомир Вълчев, работи в областта на генетиката, селекцията, биологията и физиологията на ечемика и овеса. Интересът към тази тематика от земеделската наука е в резултат на промените в климата, които през последните години се усещат осезаемо. Поради това и създаването на сортове, устойчиви на студ и суша, е истинско предизвикателство, разказа в интервю за БТА проф. д-р Драгомир Вълчев.
Той е автор и съавтор на над 30 сорта зимен пивоварен и фуражен ечемик и 3 сорта зимен овес. Проф. д-р Драгомир Вълчев е роден на 15 април 1957 година в гр. Карнобат, където завършва средното си образование в професионалната гимназия "Васил Левски". През 1983 г. завърша ВСИ "Васил Коларов" - Пловдив, днес - Аграрен университет. След успешно издържан конкурс започва работа като научен работник в Института по земеделие - Карнобат.
Научните му изследвания са в областта на физиология на растенията и са свързани със сухоустойчивостта на ечемика и зимуващия овес. Те се отнасят до изясняване на методиката за оценка на селекционните материали по това качество и създаване на сухоустойчиви форми, които да бъдат използвани в селекционния процес, разказа ученият. От 1992 година проф. д-р Драгомир Вълчев работи и по въпросите, отнасящи се до студоустойчивостта на зимния ечемик и зимуващия овес. Ученият проучва създаването на генотипове с най-добро съчетание на продуктивност и качество на зърното, устойчивост към стрес и към икономически важните болести.
Селекцията на сортовете е резултат от дългогодишна научно-изследователска работа както на проф. Вълчев, така и на колектива от селекционери, участвали в разработването им. В направлението по устойчивост на абиотичен стрес той работи съвместно със съпругата си проф. д-р Дарина Вълчева. Те са автори на сортовете ечемик "Лардея", "Орфей", "Одисей", "Сайра", "Девиния", "Дария", "Савелия", "Венера", "Денис", "Ермелина" и "Елизария". Съюзът на изобретателите в България им присъди наградата "Селекционер на годината" в категория "Колективни селекционни постижения" за 2021 година. Техните сортове се сеят от северните части на Молдова, Република Северна Македония до Диарбекир, Турция. Сортовете им ечемик притежават голяма пластичност и това ги прави пригодни за различни климатични условия и региони. След изпитване и вписване в Сортовата листа на Турция те са разпространени в районите на Одрин, Бабаески, Люлебургаз, Буюккаръщъран, Хайраболу и Кешан, а в Северна Македония се сеят в района на Дорфулия.
Проф. д-р Драгомир Вълчев е носител на отличие на фонда "Научни изследвания". Ученият е вписан в "Златната книга на Патентно ведомство на Република България" на 22 януари 2015 г. Сега проф. д-р Драгомир Вълчев е директор на Институт по земеделие - Карнобат. Той има над 150 научни публикации. Доказателство за високото ниво на селекцията са получените награди:
- Отличие от Фонд "Научни изследвания" - Министерство на образованието и науката, 2006 г.,
- Златен медал за зимен пивоварен сорт ечемик Ахил - Съюз на изобретателите в България, VІІ Национално изложение "Изобретения - трансфер - иновации", 9-12.11.2016 г.
- Златен медал за пролетен фуражен сорт ечемик "Венера" - Съюз на изобретателите в България, ХІІ Национално изложение "Изобретения - трансфер - иновации", 20-24.02.2019 г.
- Диплом за победител в Конкурс за иновации, раздел "Сортови семена и посадъчен материал" за зимен ечемик сорт "Захир" - Международен панаир Пловдив, 2019 г.
- Съюзът на изобретателите в България го удостоява със званието "Почетен член за постигнати значителни успехи в научно-изследователската селекционна работа и дългогодишна активна съюзна дейност", април 2019 г.
- Златен плакет за зимен двуреден сорт ечемик "Захир" - Съюз на изобретателите в България, ХІV Национално изложение "Изобретения - трансфер - иновации", 19-23.02.2020 г.
- Диплом за победител в Конкурс за иновации, раздел "Сортови семена и посадъчен материал" за пролетен фуражен сорт ечемик Венера - Международен панаир Пловдив, 2020 г.
- Диплом и плакет за експонат "Пролетен ечемик "Савелия" на Агра, Международен панаир Пловдив, 2023 г.
В момента проф. д-р Драгомир Вълчев работи по два проекта, които са финансирани от Селскостопанската академия - "Обогатяване на генетичното разнообразие при ечемика и създаване на сортове с висока продуктивност, подобрено качество на зърното, устойчиви на абиотични и биотични стресови фактори" и "Създаване на изходен материал и нови сортове овес с висока адаптивна способност и подобрени стопански качества". От три години научните му изследвания са насочени и към теми от Национални научни програми като "Oпазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия" и "Интелигентно растениевъдство", финансирани от Министерството на образованието и науката.
Много труд, упоритост, знания и любов към науката са вдъхновенията, водили професора през годините. Той е добре познат в научните среди в страната и в чужбина и е търсен партньор и ментор за фермери, студенти и учени.
Интервюто с проф. д-р Драгомир Вълчев е направено в рамките на партньорската инициатива между БТА и Патентното ведомство на България, която предвижда в съвместната рубрика "Създадено в България" всяка седмица да бъдат представяни както вписаните в "Златната книга на Патентното ведомство" българи, така и дейността на Патентното ведомство.
/ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text