site.btaДжон Кери: Трябва да направим това, което ни казва науката
Трябва да направим това, което ни казва науката, а учените ни казаха през 2018 г., че разполагаме с дванадесет години, за да спрем глобалното затопляне. Това каза днес специалният пратеник на САЩ по климатичните въпроси Джон Кери на пресконференция на КОП28 в Дубай.
Делегацията на САЩ дойде тук с една цел – да стъпим на науката и да направим нужното, за да постигнем целта да се удържи ръста на средната температура на Земята до 1,5 градуса по Целзий, посочи Кери. Той отбеляза, че според критици Парижкото споразумение за климата се проваля, но „преди него имахме покачване на температурите от 1,7 градуса и повече, а нямахме споразумение“.
Кери посочи успехите, постигнати досега на двадесет и осмата Конференция на страните по Рамковата конвенция за изменението в климата, която започна на 30 ноември в Дубай, ОАЕ. Той припомни, че още в първия ден на форума бе постигнато споразумение, което задвижи фонда за реконструкция във връзка с климатичните промени. Кери посочи сред успехите декларацията за ядрената енергия, обединила двадесет и две страни на четири континента, сред които и България, декларацията за утрояване на енергията от възобновяеми източници и за удвояване на енергийната ефективност, международната стратегия за ядрения синтез, огласена вчера в Дубай, споразумението занапред да не се изграждат нови въглищни централи, увеличаването на климатичното финансиране, ангажиментът на САЩ да внесат три милиарда долара в климатичния фонд. Той изтъкна резултатите от двустранните преговори с Китай, предшествали КОП28, и ангажиментите на Пекин за намаляване на вредните емисии. Кери припомни, че Китай е най-големият производител на възобновяема енергия по света и най-големият работодател в света в тази сфера.
Знаете, че винаги е трудно в международните преговори, каза Кери, който бе държавен секретар на САЩ. Нека не бъркаме, на фона на всичко, което говоря сега за постигнат напредък, ние се нуждаем от драстично съкращение на вредните емисии. Това е препоръката на учените, повтори отново Джон Кери и още няколко пъти подчерта, че светът трябва да се вслуша в учените. Време е възрастните да се държат като възрастни, посочи той.
Кери каза, че САЩ нямат „червени линии“ в преговорите на КОП28 и са готови да разгледат всички предложения по различните документи, които обсъждат страните на форума. Тук, в Дубай, глобалният анализ ще ни даде възможност да разберем какво сме направили досега, ще може да измерим честно постигнатото и да имаме визия за пътя напред.
Науката ни казва, че за да спрем промените в климата, трябва да спрем вредните емисии в атмосферата, тя не ни казва как. Затова ние казваме, че за постигането на тази цел трябва да има някакъв отказ от изкопаемите горива. Резултатът обаче ще е смесица от различни мерки и усилия, каза Кери в отговор на въпрос, свързан с разкритията на в. „Гардиън“, че Султан ал Джабер, който председателства КОП28 и е президент на Националната петролна компания на Абу Даби, е бил категоричен преди време, че не може да се говори за отказ от изкопаемите горива.
Ние искаме икономиката да страда, да прави жертви, каза Кери в отговор на въпрос. САЩ направиха големи намаления на вредните емисии и сме убедени, че другата страна на прехода е възможност. Нашата икономика расте, работните места във възобновяемата енергия също. Той даде пример с водещите сто компании в САЩ, които „се обединиха, за да кажат ,че е хубаво да се купува зелено и така изпращаш послание, че това е пазар, там има пари. Хората купуват зелен цимент не защото е зелен, а защото е по-добър. Има огромна икономическа причина хората да проявят интерес към този икономически преход“, каза Кери. Той изрази личното си убеждение, че „със сигурност ще стигнем до нисковъглеродна иконономика“, но според него въпросът е дали това няма да стане твърде късно.
На въпрос как би коментирал посещението на Владимир Путин в ОАЕ, за да договаря петролни сделки, Кери отговори, че стореното от руския президент в Украйна и ефектът върху енергийните доставки за Европа са допринесли най-много за повишаване на интереса в Европа към отказа от изкопаеми горива.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text