site.btaСтраните от “Синьото средиземноморско партньорство“ се договориха да го превърнат в представителна структура
Партньори и донори в инициативата “Синьо средиземноморско партньорство“ засилват подкрепата си за развитието на устойчивата синя икономика (икономика, засягаща политики и действия насочени към въздействието на стопанската дейност на човека върху океаните, моретата и крайбрежните райони - бел. авт.) в района на южното Средиземноморие. Това стана в рамките на провеждащата се в Дубай, ОАЕ, Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за климатичните изменения (КОП 28). Участващите страни подписаха писмо за намерение, чрез което заявиха желанието си да превърнат партньорството в представителна структура, която да е оперативно готова още в началото на 2024 г., съобщиха от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Целта на “Синьото средиземноморско партньорство“ е справяне със заплахите, пред които е изправена акваторията на Средиземно море чрез координиране на финансирането на проекти за синя икономика в Средиземноморието и Червено море. Фокусът пада най-вече върху Египет, Йордания и Мароко като бенефициенти.
Посредством нов многостранен фонд от донори и управляван от ЕБВР, “Синьото средиземноморско партньорство“ търси да осигури допълнителни източници на финанси от суверенни донори за подготовка на проекти и смесено финансиране. От ЕК вече информираха от Дубай за своя принос от 1 милион евро. Това направиха и от шведската Агенция за международно развитие и сътрудничество (Sida), чиито принос ще бъде от 75 милиона шведски крони или 6,5 милиона евро, а от Френската агенция за развитие (Agence française de développement - AFD) поеха ангажимент да допринесат за фонда с 2 милиона евро. Очаква се Германия и Испания да обявят своя принос през идните месеци.
От Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), френската агенция за развитие, германската банка за възстановяване и развитие ”Кредитанщалт фюр Видерауфбау” (Kreditanstalt fuer Wiederaufbau - KfW), италианската банка за развитие "Каса Депозити е Престити" (Cassa Depositi e Prestiti - CDP) и ЕБВР ще си сътрудничат в съфинансирането на сини икономически проекти. По линия на проектите ще има и грантове през “Синьото средиземноморско партньорство" в добавка с мобилизирането на финансов ресурс от ЕК чрез Платформата за инвестиции в съседните страни и Европейския фонд за устойчиво развитие Плюс (EFSD+).
От страните бенефициенти (Египет, Йордания и Мароко) се очаква да водят процеса по разпознаване на стратегически значимите проекти за синя икономика на своя територия, а Съветът за Средиземноморието (Union for the Mediterranean - UfM) ще действа като ускорител на политическия и регулаторен диалог.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text