site.btaATA: Албания е една от малкото страни, които нямат емисии на въглероден диоксид при производството на енергия, заяви Еди Рама
Албанският премиер Еди Рама участва на Срещата на върха за климата в рамките на конференцията на ООН за климата (КОП28), която всяка година събира държавни и правителствени ръководители, за да определят нужните отговорности и мерки за справяне с изменението на климата, предаде АТА за БТА.
В днешния втори ден от Срещата на върха, която тази година се провежда в Обединените арабски емирства, министър председателят Еди Рама заяви, че „като представител на Република Албания, но и на регион, който напредва бързо, но все още се развива в Европа, наречен Западни Балкани, заставам пред вас днес, за да споделя някои идеи. Всички знаем, че в продължение на десетилетия развиващи се страни като нашата се стремят да се справят с предизвикателствата [по пътя] към напредъка, като същевременно се борят с отрицателното въздействие от изменението на климата“.
„Въпреки че Парижкото споразумение беше лъч надежда, обещание, дадено от света за защита на нашата планета и нейните обитатели, реалността не отговаря на поетите ангажименти. Казано направо, тежестта на действията в областта на климата продължава да пада непропорционално върху плещите на развиващите се страни въпреки минималния ни принос към тази криза, докато големите замърсители правят всичко възможно да ни поучават, но не и да се спрат. Това, което правим обаче, е това, в което вярваме, и сме поели ангажимент да намалим емисиите на парникови газове в световен мащаб с 20,9 процента до 2030 г. и да постигнем неутралност по отношение на климата до 2050 г.“, подчерта Рама.
Албанският премиер посочи, че страната му има за цел да се превърне в енергиен лидер в региона и нетен износител на енергия до 2030 г., като допълни, че Албания е една от малкото страни, които нямат емисии на въглероден диоксид от производството на енергия.
„Разбира се, от друга страна, тя [Албания] е изправена пред изключителен риск от наводнения, тъй като сме зависими от климата, въпреки че вече започнахме процеса на пълномащабна диверсификация с вятърна и слънчева енергия. На трето място, през последните години Албания напредна с прилагането на практики за природосъобразни решения, а тази година Вьоса, последната известна дива река в Европа, беше обявена за национален парк в Албания. Беше забавно обаче, защото най-големите и най-богатите около нас в Европа, които са опитомили всичките си реки, през цялото време ни изнасяха лекции за това колко е важно да има дива река в Европа. Както и да е, смехът е хубаво нещо, а нашата ангажираност е силна и реална, така че го направихме и сме напълно решени да запазим темпото“, каза Рама.
В края на речта си премиерът благодари „от все сърце на страната домакин на това голямо събитие, Обединените арабски емирства, и на ръководството на тази страна, на далновидния президент Мохамед бин Зайед ал Нахян, който показва на нашата общност от държави какво означава да съчетаваш думите с действията. Иска ми се да имаме повече Обединени арабски емирства в нашата общност от държави, за да може да направим тегобите по-леки и пътуването ни – по-светло“.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите.)
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text