site.btaВисшето военноморско училище във Варна ще участва с няколко презентации в Конференцията на ООН за изменението на климата в Дубай КОП28
Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна ще участва с няколко презентации в Конференцията на ООН за изменението на климата в Дубай, известна още като КОП28, която стартира днес. Гости на събитието ще бъдат началникът на учебното заведение флотилен адмирал проф. Боян Медникаров и капитан I ранг проф. Мирослав Цветков. Те ще присъстват на президентския ден на българския павилион, след което Цветков ще участва и в дните на Министерството на иновациите и растежа и Министерството на околната среда и водите, съобщи той за БТА. Проф. Цветков е началник на научната секция на ВВМУ, където се осигурява административното обслужване на преподавателския състав, развиват се научно-изследователски проекти и проучвания.
Едната от темите на презентациите ще бъде свързана с първия български научно-изследователски кораб (НИК 421) „Св. св. Кирил и Методий“, на който училището е оператор. Главното участие в нея ще бъде на ръководителя на 32-рата ни полярна експедиция проф. Христо Пимпирев и представители на Българския антарктически институт, заедно с техни колеги от Испания и Португалия, обясни Цветков. Той ще презентира кораба с неговите възможности за осигуряване на преходите до Ледения континент и научните изследвания там. В момента плавателният съд е на втората си мисия до Антарктида.
В деня на Министерството на иновациите
ще бъде демонстрирана работата на ВВМУ за ранно известяване при кризи, каза още проф. Цветков. Ще бъдат представени софтуерни приложения, базирани на сателитни данни, показващи вероятностите за настъпване на критични събития, причинени от природни бедствия или антропогенна дейност, сподели преподавателят. Сред тях има пример от земетресението в Турция през февруари т.г., където е приложен софтуер за оценка на разрушението на сгради в градска среда. Той сравнява изображения преди и след събитието и определя степента на пораженията. В изследването резултатите са били сравнени с карти, направени на място от доброволци, които маркират състоянието на сградите, обясни Цветков, като добави, че на тях им е нужно много време да обходят целия град, докато сателитът дава моментна снимка и това позволява насочването на спасителите на по-критични места, за които те не предполагат.
В деня на Министерството на околната среда
участието на ВВМУ включва няколко презентации в различни панели. Единият от тях е посветен на подготовката за възстановяване от войната в Украйна и преодоляване на нанесените щети в Черно море. Преподавателят ще представи технологии, които се прилагат и в момента. Сред тях са сателитни данни за наблюдение на Земята и данни от програмата „Коперник“ за моделиране и симулации във водна среда и в брегова зона. „Това са наши модели, които използвахме и през тази година, когато бе разрушена стената на язовира в Нова Каховка, Украйна, и ежедневно се правеха наблюдения и симулации, за да се оцени рискът от замърсяването и неговото движение, което се виждаше и от Космоса. Следено бе дали то ще навлезе в румънската и впоследствие в нашата икономическа зона, и дали ще нанесе някакви щети на нашата територия“, каза проф. Цветков. Моделът е показал движението на различни видове плаващи предмети върху морската повърхност. Основно те се делят на нефтени разливи, създаващи сериозен проблем в Черно море, и твърди обекти, които са всъщност военноморските мини, преминаващи в нашата част от Черно море, за която отговаряме, уточни капитанът.
Той съобщи още, че при наблюдението на замърсяването от Нова Каховка, от ВВМУ са следили и нивото на река Дунав при пункта в Русе. Преди инцидента, там е било установено сериозно увеличение на водния приток, вследствие на силните дъждове в Северозападна България и съседните държави. По думите му реката е достигнала ниво от шест метра, след което за около десет дни е спаднала на три метра. „Това е огромен обем от вода, която е протекла от Дунав към делтата и се е вляла в Черно море и има изображения, които показват как реката влива голямо количество седименти в морето. Нашият анализ показа, че именно този обем направи нещо като бариера пред замърсяването от Нова Каховка и то си остана в изключителната икономическа зона на Украйна“, разказа проф. Цветков.
От училището работят още и за подводно наблюдение и обследване на морското дъно с дронове. Миналата година са били поканени от Община Бургас да извършат подобни задачи по европейски проект. Наблюдавани са били специфични райони в Бургаския залив и пристанищата за наличие на пластмасови отпадъци на морското дъно, каза преподавателят и добави, че са намерени такива основно в пристанищата и за тях е ясно, че са дошли от брега вследствие на човешката дейност.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text