site.btaУченикът Ясен Янев от Бургас бе отличен от БТА в литературен конкурс и награден със стаж по агенционна журналистика
На 1 юни 2024 г. генералният директор на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев връчи специална награда - едноседмичен стаж по агенционна журналистика в "Школа БТА", на Ясен Янев – ученик в ППМГ „Ак. Никола Обрешков“ – гр. Бургас. Ясен бе отличен за своя разказ „Залък надежда“, с който взе участие в XI-то издание на Международния литературен конкурс за младежи „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.
Стажът беше проведен през август в кореспондентското бюро на БТА – Бургас под ръководството на менторите Станимир Димитров и Мая Стефанова. Ясен Янев се запозна с историята и структурата на БТА, със спецификата на агенционната журналистика.
Обучението премина с много практически занимания за създаване на журналистически текстов за различните новинарски канали на агенцията, снимане на терен, вземане на интервюта и отразяване на пресконференции.
Казвам се Ясен Янев, на 16 години, един от 30-те номинирани автори в тазгодишния литературен конкурс на Център „Алеф“ „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“. Ученик съм в ППМГ „Ак. Н. Обрешков“ – Бургас. Обичам математиката и футбола. Бих описал себе си като стеснителен, отговорен и толерантен. Уважавам чуждото мнение и винаги съм с идеята, че освен моята гледна точка има и друга.
Написването на разказа „Залък надежда“ ми отне много време, като премина през безброй редакции. Спомням си как при прочит на една от черновите майка ми каза: „Ами, то нищо не се случва“ и така написах „Времето минаваше, а нищо не се случваше.“ Бях наясно, че разказът ми няма особено динамичен сюжет и трябва да наблегна на предаване на емоционалното състояние на героите, а това за мен е изключително трудно. Често ме критикуват, че не показвам достатъчно емоция, мнение и отношение към нещата, за които говоря.
Когато попаднах в БТА, разбрах, че тези мои лични качества не са „недостатъци“, а напротив - могат да се окажат преимущества за един журналист. Агенционната журналистика изисква обективност, точност и разбиране на отговорността за достоверно отразяване. Предаването на максимум информация, но проверена за истинността си, с малко думи, при спазване на етични норми и определени изисквания за техническо оформление – звучи точно като за мен.
На 26.08.24 г., понеделник, пристигнах в офиса на БТА - Бургас с видимо притеснение и огромно вълнение. Приемах, че макар и само за пет дни щях да имам работа и трябваше да нося нетипични до момента отговорности. Менторите ме посрещнаха дружелюбно, показаха ми офиса на БТА - Бургас и изгледах филм за историята на агенцията.
Миро Димитров подробно ме запозна със сайта на агенцията, информационните емисии и спецификата на агенционната журналистика. Първото ми предизвикателство бе да създам текст за извършено криминално деяние в гр.Бургас.
Изглежда лесно, но не съвсем. При отразяването на всяка новина е нужно да се спазват различни изисквания относно проверка на източника на информация, подходящ подбор на думите, избягване на множество епитети, които вредят на обективността и разбира се съдържанието да е кратко, точно и ясно.
В крайна сметка бях удовлетворен, особено след като менторът ми Станимир Димитров се постара и моето име да стои под заглавието на публикацията.
Следващият ден донесе още няколко новини, отразени с участието на „стажант- кореспондент в Бургас Ясен Янев“. Трудностите, които срещах бяха свързани най-вече с това, че не винаги имах достатъчно обща култура за отразяваните новини. Например да се предаде информацията за работната заетост в Бургас изисква специализирани познания за икономика, пазар на труда, статистика, които аз самият все още не притежавам.
Журналистическата професия налага необходимост от непрекъснато учение в различни области на живота. В късния следобед на 27-ми август отразихме преминаването през Бургас на колоездачите от 71-вата Международна колоездачна обиколка на България. За мен това бе възможност да се запозная с най-важните етапи при създаването на фотоемисия и снимане на терен.
Срядата бе с исторически полъх и това много ми хареса. Като за начало взехме интервю от археолог, който сподели за скорошния напредък при разкопките на местността Акве Калиде.
Направихме и снимки, които да бъдат използвани за материала. Организирана ни бе обиколка из туристическия комплекс и възможност да разгледаме музейната експозиция, включваща различни артефакти. Най-интересната част за деня със сигурност бе как по време на нашето посещение един работник намери древна османска монета. Почувствах се като летописец, който ще запечата този момент от историята.
На следващия ден практическото ми занимание се свеждаше до отразяване на пресконференция за проекта ,,Лагуната на живота“. Проектът включва дейности по опазване на Атанасовското езеро. Присъствах и на интервю със собственичката на Българска фондация „Биоразнообразие“ – един от изпълнителите на проекта.
В петък – последния ден от моя стаж, създадохме текст- представяне за бюлетина „Школата БТА“ и заснехме ТикТок за стажа.
Благодарен съм на БТА за предоставената ми награда и възможност да се докосна до работната им атмосфера. Научих много нови неща, запознах се с интересни хора.
Най-важният урок, който получих е, че да предаваш точно и достоверно информацията и да се бориш с разпространението на фалшиви новини е отговорност на всеки от нас. Пожелавам на целия екип на БТА и Център Алеф здраве и успехи.
/АП/
news.modal.header
news.modal.text