site.btaУдари първият звънец в Българско неделно училище „Кирил и Методий“ и Първа българска гимназия в Париж
Откриването на новата учебна година в Българско неделно училище „Кирил и Методий“ и Първа българска гимназия в Париж към Асоциация „Български език – език европейски“ се състоя с тържество на 7 септември, съобщават от екипа във Фейсбук страницата на образователното средище.
За детските и подготвителните групи началото е поставено в 10:30 часа местно време, а за учениците и гимназистите в 11:30 часа местно време.
„Барабани и знаме, химн, първи думи от нашия училищен ръководител на фона на шум от играещи деца, сертификати за С1 на завършили и настоящи ученици. Все познати неща, все символи на първи учебен ден. Гимназисти придружават първокласниците, големите батковци влизат с малкото си братче, завършили гимназисти, вече студенти, продължават да идват за празника, за традицията, за да бъдат отново с нас“. Това са част от емоциите, които Даниела Петкова, част от Управителния съвет на Асоциация „Български език – език европейски“, описва в публикацията, озаглавена „Последна тийнейджърска“ заради 19-ото откриване на учебната година.
Гости на официалното откриване са Софи Герарди, председател на Фондация „Миню Балкански“, и Десислава Борисова, учителка в София. В педагогическия екип на учебното заведение се присъединяват и нови членове, става ясно още от публикацията.
„Първият звънец оглася двора и оповестява, че учебната година официално започва. Нека е спокойна, по вода, успешна и запомняща се. Ще бъдем отново разплакани в края на юни, когато първокласниците ще раздадат белите рози на абитуриентите ни. Но в нито един момент няма да съжаляваме за каквото и да е. Ще сме пробвали всичко. И ще си е струвало!“, споделя Даниела Петкова.
Както БТА писа, Българско училище „Кирил и Методий“ в Париж е създадено през 2006 година като предмет на дейност на Асоциация „Български език – език европейски”. То има за цел да разпространява българския език и българската култура посредством системно обучение, което се признава и подпомага финансово от българското Министерство на образованието и науката.
Сред застъпените предмети, преподавани в училището, са: български език и литература, старознание, история и география на България, а за учениците от начален етап се предлагат и извънкласни занимания по музика и театър.
Публикацията изготви стажантът в Дирекция „Български медии и общности по света“ в БТА Румена Младенова.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text