site.btaКолекция от картини, притежавана от българския емигрант във Великобритания Матей Радев, може да бъде разгледана в град Челтнъм
Колекция от картини, притежавана от българския емигрант във Великобритания Матей Радев (1927-2009 г.), който през 50-те години на 20 век бяга от България, може да бъде разгледана в Музея „Уилсън“ (The Wilson) в британския град Челтнъм, графство Глостършър. Тя е считана за една от най-големите частни колекции във Великобритания и съдържа творби на творци като Пабло Пикасо, Амедео Модиляни, Ванеса Бел и Дънкан Грант. Това съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА от сайта „Българи в Лондон“.
Експозицията ще остане в Музея „Уилсън“, който носи името на Едуард Уилсън - изследовател, орнитолог, естествовед, член на експедицията на капитан Робърт Скот до Южния полюс, до 1 септември 2024 г. Адресът на музея е 51 Clarence St, Cheltenham GL50 3JT. Работното му време е от вторник до събота от 10:00 до 17:00 часа местно време. Входът е свободен.
„Българи в Лондон“ представи и разказ на писателя и бивш журналист в Би Би Си Огнян Бойчев за неговия приятел Матей Радев:
„Матей Радев пристига в тази страна (бел.ред. - Великобритания) по море. Но не с надуваема лодка като тези, които днес прекосяват Ламанша, а като нелегален пасажер на борда на британския търговски кораб „Престън”, плаващ от Мраморно море до Глазгоу.
Годината е 1950-та. Матей Радев е 22-годишен българин с буйна черна коса и замислени очи.
България през 1950 г. е безрадостно място. Комунистическият режим е обхванат от параноя. Инакомислещите се наказват сурово. Собственият ми баща е пратен в трудов лагер по същото време.
Родителите на Матей са притежавали магазин и земи в пловдивското село Брестовица в полите на Родопите. Били са против насилственото изземване на имоти и в резултат са обявени за „врагове на народа”. Имуществото им е конфискувано.
Запознах се с Матей в Лондон през 1986 г., скоро след като самият аз бях избягал от комунистическа България. Сприятелихме се. Житейските ни пътеки бяха подобни. Разбира се, неговото измъкване от България е било далеч по-рисковано. Разказа ми подробно как е преминал пеша през строго охраняваната гранична зона с Турция. Сподели ми също, че от ранна възраст е знаел, че е гей. И че е трябвало да пази тази тайна от обществото и от семейството си...“.
С целия разказ на Огнян Бойчев може да се запознаете тук.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text