site.btaРайна Манджукова, директор на Агенцията за българите в чужбина: Всяка номинирана за наградата „Българка на годината“ е посвоему заслужила
Всяка сънародничка, номинирана за наградата „Българка на годината – Света Злата Мъгленска“ е посвоему заслужила в очите на тези, които са я номинирали, на хората от общността. Това каза в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) Райна Манджукова.
Наградата на ИАБЧ „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“ ще бъде официално връчена на церемония, която ще се състои на 18 октомври (петък) от 13:00 ч. в зала „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство в София, като за първи път, освен статуетката „Българката на годината“, ще бъдат връчени още шест отличия на дами, изявени в различни области.
„Тази година получихме 24 номинации от 19 различни държави. Наистина бе трудно да се избере само една, защото има българки с наистина много голям принос към определени области, затова за първи път, откакто е създадена и връчвана наградата, няма да имаме Българка на годината и подгласнички, а избрахме шест българки, които ще получат отделни награди за принос и една от тях ще бъде отличена и с приза „Българка на годината“, разказа Райна Манджукова и допълни, че сред тазгодишните номинации има и две българки, номинирани посмъртно. „Никога досега не се беше случвало, откакто провеждаме конкурса, но тази година номиниращите ни попитаха, а ние преценихме, че приносът няма давност, затова на церемонията ще връчим и две награди посмъртно, които ще получат близките на номинираните ни сънароднички“.
Ръководителят на Изпълнителната агенция за българите в чужбина сподели още, че през 2009 година по предложение на историка проф. Пламен Павлов Света Злата Мъгленска е избрана за небесна застъпница на българите в чужбина. Тогавашната Държавна агенция за българите в чужбина учредява и наградата „Българка на годината“ на името на светицата, която е връчена за първи път през 2010 година.
„Наградата учредихме по време на моето председателство на Държавната агенция за българите в чужбина, в интервала 2009-2010 година. Тогава с проф. Пламен Павлов, който е и един от първите, поставили акцент върху ролята на жените в българската история, обсъждахме идеята, че е добре да има такава награда, която да е за българките, съхраняващи род и памет отвъд България. Все пак нас като народ ни има и България е с хилядолетна история, именно защото българките са я съхранили. Мъжете са отивали на война, твърде често не са се връщали, столетия България е била под робство, държавността е била заличена, а жените са били тези, които са поддържали огъня и са разказвали за миналото. Ако се замислим – в момента това, което правят българите в чужбина е същото: съхраняват и предават на следващите поколения обичта към езика, традициите и родината“, отбеляза Манджукова и конкретизира, че историята, свързана с вземането на решението наградата от идея да се превърне в инициатива, е един репортаж, посветен на съдбата на българката Костадинка Кунева, която е залята с киселина в Гърция и по-конкретно – фактът, че гръцкото правителство е обявило парична награда за всеки, който даде информация, свързана с извършителя на деянието.
„По това време в България сякаш случаят вече беше забравен, а историята на тази наша сънародничка не спираше да вълнува гърците. Разстроих се, обадих се още същата вечер на Пламен Павлов и той потвърди, че това е моментът и поводът да учредим наградата. Така и направихме, беше началото на 2010 година, тъкмо наближаваше 21 януари – Бабинден. Тогава поставихме началото“, уточни Манджукова.
Тя сподели, че не е сигурна в това дали първо проф. Пламен Павлов е разказал на нея за покровителката Света Злата Мъгленска, или тя на него е разказала за своята баба Злата, която е завела техния род в Бесарабия, но решението как ще бъде именувана наградата е било единодушно.
Към момента на учредяването на наградата фоторепортерът Цветан Тончев (1960 - 2023 г.) споделя с екипа на тогавашната Държавна агенция за българите в чужбина, че има снимка на стенопис, изобразяващ Света Злата Мъгленска, който е изографисан в църквата „Свети Петър и Павел“, намираща се на бул. „Константин Величков“ в София.
„Цветан Тончев ни даде файловете, рамкирахме неговата снимка и я подарихме, заедно с първата връчена статуетка през 2010 година. След това традицията продължи през годините, но на отличените се подаряваха купени икони на Света Злата. През 2023 година отново подарихме иконата, в първоначалния ѝ вид, а тази година съм поръчала да нарисуват светицата върху дърво, по образа от църквата „Свети Петър и Павел“, разказа Манджукова.
На въпроса какво символизира статуетката, която отличените с наградата „Българка на годината“ получават, изпълнителният директор на ИАБЧ отбеляза, че това е начинът, по който скулпторът Наско Карадечев вижда Света Злата Мъгленска.
„Винаги е била тази статуетка. Още в самото начало Наско Карадечев ни предложи няколко скици. Много хора ги гледахме и някак тази я усетихме най-силно. Има го нимба на светицата, има ги ръцете отправени нагоре и напомнящи ангелски крила. Много се радвам и съм искрено благодарна, че колегите през годините продължиха да работят с него и така всеки път статуетката, която се връчваше и продължава да се връчва, остана с първоначалния си образ“, допълни още Райна Манджукова.
Освен статуетката, която се връчва само на дамата, отличена с приза „Българка на годината“, както до момента, така и тази година, всяка една от номинираните сънароднички ще получи от Изпълнителната агенция за българите в чужбина грамота.
„Самият факт, че една жена е номинирана, това вече е награда. Общностите излъчват своите фаворити, защото това са жените, на които се възхищават. Някои дори биват номинирани по няколко пъти, ние не поставяме ограничение за това“, каза Райна Манджукова и допълни, че през годините емоцията, по време на награждаването остава една и съща, а отличието придобива все повече популярност сред диаспората ни, „щастлива съм, като учредител, че първо наградата устоя във времето и това е благодарността ми към председателите на Агенцията, които бяха след мен, а сетне и защото през годините отличието наистина придоби огромна значимост, без да преувеличавам мога да кажа, че за сънародниците ни по света наградата „Българка на годината“ е сходна с ордените „Стара планина“ и „Мадарски конник“, които връчва президентът. „Българка на годината“ си е тяхната награда, на сънародниците ни по света! Общностите номинират кандидатките и отличената е пак част от тях, от общността.“
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text