site.btaБългарското неделно училище „Медиа“ в Украйна припомни основните великденски традиции на българите
Обществената организация „Българо-украински културно-образователен център (БУКОЦ) „Медиа“ с директор Екатерина Гержик публикува информация за традициите, свързани с Великден в България. Инфорацията бе публикувана на официалната страница на просветното средище във Фейсбук.
В публикацията се подчертава, че подготовката за Великден в България започва седем седмици преди самия празник с началото на Великите пости. Те се възприемат като време за духовно и телесно пречистване, през което вярващите се въздържат от консумация на месо, млечни продукти и яйца. Постите завършват в полунощ срещу Великден с празнична литургия, при която в църквите се възгласява: „Христос Воскресе!“, а вярващите отговарят: „Воистина Воскресе!“.
„Великден е един от най-значимите християнски празници в България. От Великите пости до празничната трапеза с боядисаните яйца и козунаци – всяка традиция носи дълбоко послание и духовен смисъл“, отбелязват от БУКОЦ „Медиа“.
Специално внимание в публикацията се отделя на Лазаровден и Цветница – празници, които поставят началото на великденския цикъл. През 2025 г. Лазаровден ще бъде отбелязан на 12 април. На този ден млади момичета – лазарки, обикалят домовете, пеят песни за здраве и плодородие, а домакините ги даряват с яйца, лакомства и пари. Следва Цветница – денят, в който се отбелязва тържественото влизане на Исус в Йерусалим. Според обичая хората носят върбови клонки в църквата, които пазят у дома за здраве, и поздравяват всички с цветни имена.
На Велики четвъртък се боядисват яйцата, а първото задължително е червено, посочват от учебното заведение. На Велики петък хората посещават църкви и минават под масата на Христос. В събота се меси козунак и се подготвя празничната трапеза.
Както БТА писа, Българо-украинският културно-образователен център „Медиа“ осем години осъществява образователната си дейност в Украйна. Създаден през 2017 г., Центърът започва да работи по националната програма на българското Министерство на образованието и науката (МОН) „Роден език и култура зад граница“, а от учебната 2021-2022 г. е включен в списъка на българските неделни училища в чужбина по Постановление на Министерски съвет № 90.
Мрежата на неделните училища на Център „Медиа“ включва девет училища, които основно се намират в населени места с етнически българи. Това са българските села Василевка, Криничное, Владичени, Каракурт, Калчево и Табаки от Болградски район, както и градовете Одеса, Киев и Лвов в Украйна.
Във филиалите на училищата учениците изучават български език и литература, българска история, география и икономика, а също така вокал, хореография и художествено творчество.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина