site.btaБългарското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага организира втора среща по програма „Неразказаните истории на българите“
Българското средно училище (БСУ) „Д-р Петър Берон“ в Прага отправя покана за втора среща, част от Националната програма „Неразказаните истории на българите“, която ще се състои на 16 април 2024 г. от 10:40 ч. местно време. Това става ясно от публикация на просветното средище във Фейсбук.
Гости на срещата, която ще се проведе в Актовата зала на училището, ще бъдат главен асистент доктор Гинка Бакърджиева – лектор по български език, литература и култура в Института по етнология, централноевропейски и балканистични изследвания при Философския факултет на Карловия университет в гр. Прага и студенти българисти.
От БСУ „Д-р Петър Берон“ допълват, че в рамките на срещата, която ще протече под мотото „Българският език – най-древният, но и „най-модерният“ славянски език“ се предвижда организиране на „Езикова работилница“ и съвместна работа между ученици от гимназиален етап – носители на езика, и студенти, които сега се „запознават“ с българския език. Предвижда се и викторина, подготвена от възпитаниците на училището и съдържаща езикови въпроси, свързани с фонетиката и морфологията на съвременния български книжовен език.
Както БТА писа, Националната програма „Неразказаните истории на българите“ е проект на българското Министерство на образованието и науката, насочен към извършване на изследвания „с цел утвърждаване на българската национална идентичност и популяризирането на българския език, традиции и култура зад граница“. Програмата дава възможност на учениците от участващите образователни институции да обогатят знанията си за България в областта на културно-историческото наследство. Ръководители на учебния проект в чешката столица са учители от Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ – Снежана Тасковова, Марио Огнянов и Ивелина Буранова.
Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага е единственото българско държавно училище на територията на Чешката Република. То отваря врати през 1948 г., създадено по инициатива на родолюбиви български градинари, за които приоритет е било децата им да изучават книжовен български език, да познават българската история и да не прекъсват връзката с България. Днес училището има статут на „българско държавно средно училище“ и в него се обучават ученици от първи до дванадесети клас, които заедно с усвояването на нови знания, получават възможност и да развиват талантите си, посещавайки извънкласните занимания, предлагани от училището.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text