site.btaБолградската гимназия „Георги Стойков Раковски“ в Украйна отбеляза патронния си празник


„Денят на гимназията не е просто традиция – това е празник на духа, паметта и знанието, които ни обединяват дори в най-трудните времена“, заяви за рубриката „БГ Свят“ на БТА директорката на Болградската гимназия „Георги Стойков Раковски“ Снежана Скорич по повод тържественото отбелязване на патронния празник на учебното заведение.
Всяка година на 14 април гимназията почита рождението на Георги Стойков Раковски – български революционер, просветител и радетел за националната свобода. „Денят е специален за цялата училищна общност, когато прекланяме глави пред титаните на българското слово, българските национални идеи и традиции“, отбелязват от администрацията на просветното средище във Фейсбук страницата си.
Празничните прояви започнаха с тематични часове, осъществени под мотото „Любовта към отечеството превъзхожда всички световни добрини“. След това в актовата зала се състоя тържествената церемония по посвещаване в гимназисти на петокласниците от 5. "А" и 5. "Б" клас. Децата приеха своето ново звание, а техните класни ръководители Елeна Карайлиева и Елeна Турчинова ги насърчиха с думи за отговорност, чест и принадлежност. Учениците положиха тържествена клетва да пазят традициите и да бъдат достойни представители на гимназията.
„Въпреки въздушните тревоги и страшните новини, проглежда пролетното слънце – все още крепим надеждата за мирно, светло небе, когато ще можем с музика и песни, цветя и бурни аплодисменти да отбележим Деня на гимназията“, добавиха от училищния състав.
Тържествата завършиха с церемония по поднасяне на цветя пред паметника на Георги Стойков Раковски. Под развятото българско и украинско знаме заедно със знамето на гимназията ученици и преподаватели отдадоха почит на патрона на училището.
В обобщение на празничния ден директорката Снежана Скорич посочи, че въпреки трудностите и обстановката в страната духът на училището остава силен. „Днес бе ден, изпълнен с вяра, традиция и надежда – доказателство, че нашата гимназия е не просто учебно заведение, а общност, в която се възпитават бъдещи личности със самосъзнание, национална принадлежност и устрем към знание“, подчерта тя.
След Кримската война Болград и около 40 български колонии са присъединени към Молдовското княжество. През януари 1858 година делегация на българските колонии ходатайства пред княз Никола Богориди за откриване народно училище в Болград. Съдействие на бесарабските българи оказва Георги Раковски, който по това време се намира в Яш.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава Хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление. То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Финансирането на училището се осъществява от приходите на Болградската община и на други 39 общини, а управлението се извършва от Попечителски комитет от трима души, избирани с тригодишен мандат от делегати на българските колонии.
Съвременната история на гимназията води начало от 1993 година, когато Болградското средно общообразователно училище №1 става Болградска гимназия, а от 1999 година с постановление на Кабинета на министрите на Украйна от 05.04.1999 г. № 536 учебното заведение носи името на Георги Раковски.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина