site.btaРодоизследователят Савелий Таукчи: Произведенията на българския художник Георгий Бахов продължават да вдъхновяват поколения наред
![Родоизследователят Савелий Таукчи: Произведенията на българския художник Георгий Бахов продължават да вдъхновяват поколения наред](/upload/10675366/viber_%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_2025-02-03_13-19-43-008.jpg?l=1000)
![Родоизследователят Савелий Таукчи: Произведенията на българския художник Георгий Бахов продължават да вдъхновяват поколения наред](/upload/10675366/viber_%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5_2025-02-03_13-19-43-008.jpg?l=1000&original=6c55385b73219cae15d4a4e36852071be7f955c7)
Българският художник Георгий Бахов от молдовското село Кортен посвети години на изкуството, като създаваше картини, които се превръщаха в изложби в различни населени места в Молдова. На 11 февруари 2025 г. се навършиха пет години от кончината на твореца, а по този повод неговият приятел и родоизследовател Савелий Таукчи (Таукчиев) разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА за дългогодишното им приятелство и творческия път на Бахов.
Те се запознават още в ученическите си години. „Като негов съученик си го спомням още от училище – тогава той се отличаваше със своята удивителна, целеустремена личност и с неутолимия си стремеж към творчество“, сподели Таукчи.
Младостта и студентските години на художника в Кишинев са период на усвояване на инженерни науки, но също така и на духовно обогатяване чрез изкуство, култура и спорт, разказа етническият българин. Двамата приятели често посещават музеи, театри, фестивали, концерти и художествени изложби. „Тези преживявания ни позволиха да развием творческите си способности и да формираме съвременен светоглед“, допълни Таукчи.
Според него 60-годишната дружба показва, че Бахов е бил искрен човек, който винаги е успявал да открие красотата на родния край и да я пресъздаде по оригинален начин в своите картини.
„В професионалния и творческия си път художникът не само осъществи мечтите си, но и активно се включваше в озеленяването на различни райони в Молдова, работише за подобряване на екологичната среда и участваше в разработването на символиката на родното си село Кортен. Тези усилия намират отражение и в сюжетите на неговите картини, които ще вдъхновяват бъдещите поколения и ще предизвикват гордост за яркия талант от Кортен“, каза още Таукчи.
Една от значимите изложби на Бахов – „Земята е една“, е представена за първи път в Дома на културата в Кортен. „Това беше необикновено събитие, което обогати културния живот на съселяните и гостите на Кортен. Цялата изложба бе като енциклопедия на изобразителното изкуство – всяка картина бе създадена с душа“, разказа Таукчи. Според него творчеството на Бахов разкрива същността и бита на българския народ и носи в себе си частица от душата на своя автор.
Художникът залага дълбоки послания в своите произведения, отбеляза Таукчи. Една от неговите картини изобразява картата на Молдова с разцъфнали градини, символизираща стремежа към запазване на мира в тази благодатна земя, добави той.
„С активната подкрепа на своите близки през последните години Георгий напълно разкри таланта си като художник. Изложбата „Земята е една“, която бе представена в няколко района на Молдова, не остави никого равнодушен“, подчерта Таукчи, който е и автор на герба на село Кортен.
На 15 декември 2024 г. в Кортен се състоя културно събитие на тема „Безценният опит на сътрудничество между бесарабските българи, представителите на молдовското общество и националните малцинства в Молдова“. В рамките на срещата бе показан видеоклип с картини на Георгий Бахов.
Една от неговите изложби, осъществена преди няколко години в Кортен, е заснета и документирана. На 5 февруари 2025 г. записът бе публикуван в Ютуб (YouTube) канала на селото.
В памет на 60-годишното приятелство между българския художник Георгий Михайлович Бахов и родоизследователя Савелий Таукчи беше създадена фотогалерия, отразяваща различни периоди от живота на двамата приятели.
Самостоятелни изложби на художника са организирани в различни населени места, сред които Стояновка, Валя Пержей, Кортен, Чадър-Лунга, Комрат и Тараклия. По време на събитие в Кортен Михаил Бахов, синът на художника, получава почетна грамота от Българската общност в Молдова (БОРМ) за приноса на неговия баща към културното наследство на селото и страната, разказа още Таукчи.
Българският художник Георгий Бахов, роден в село Кортен, Молдова, остава в паметта на местната общност със своето изкуство. Той напуска този свят на 11 февруари 2020 г., но неговите произведения „продължават да вдъхновяват поколения наред“, подчерта той.
Както БТА писа, според данните от преброяването през 2004 година, в село Кортен живеят 3407 души, от които 89,11% са българи. Селото е основано през 1830 година от група български преселници.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text