site.btaС Литургия, зарязване на лози, песни, танци и пресъздаване на обичаи бе отбелязан празникът Трифон Зарезан в Щутгарт
С Литургия, зарязване на лози, песни, танци и пресъздаване на обичаи бе отбелязан празникът Трифон Зарезан в Щутгарт, Германия. „От българско по-българско“, така определят честването на 1 февруари 2025 година от Българския фолклорен клуб „БалканДенс“ в Щутгарт в своята страница във Фейсбук, където споделят и снимки от празника.
От фолклорния клуб посочват, че денят е започнал с празнична Литургия в църковния храм „Св. св. Кирил и Методий“ и е продължил с традиционно зарязване на лозите в двора на храма. Танцьорите от „БалканДенс“ са представили обичаи, свързани с празника.
„Много смях предизвика подпийналият Трифон, който се криеше зад асмите и отправи молитва за зарязване на лозето. Царят на лозята пък му отвърна, че лозето не иска молитва, а иска мотика. Всичко си дойде на мястото, когато след внимателно опитване на различните вина, в крайна сметка за нов Цар на лозята беше избран баш Трифон, че е направил най-хубавото вино. Така с много смях, песни, танци и веселие, обилно полети с българско вино, празникът продължи с благословията на отец Райко до късния следобед. Казанът с вкусната чорба къкреше на огъня, а ароматът от скарите с кебапчетата гъделичкаше обонянието на целокупния български народ, събран в двора на храма“, добавят от фолклорната формация.
В публикацията си от „БалканДенс“ съобщават също, че събитието е имало и своя кауза – събиране на средства за реновиране на църковния храм. Каузата е била успешна и се е породила идея и за други подобни събития, които да станат традиция.
„Българите в Щутгарт за пореден път доказаха, че „съединението наистина прави силата“. Благодарим на всички, които бяха съпричастни“, допълват от фолклорния клуб.
Българският фолклорен клуб „БалканДенс“ е създаден през февруари 2016 година в град Щутгарт от група ентусиасти, обединени от желанието си да споделят чувството си за принадлежност към българската общност, любовта към родния бит и стремежа да пренесат част от родината в далечна Германия, е посочено в сайта на фолклорния клуб.
Идеята принадлежи на Катя Холцингер, която заедно с Димитрия Узунова и Константин Константинов полагат основите на танцовата група. В началото започват без хореограф с помощта на Димитрия Узунова, която е танцувала народни танци в България, но любовта към родния фолклор ги събира всяка неделя в репетиционната зала, където се залавят на кръшно хоро. Месец по-късно ги открива Боряна Христозова – дипломиран хореограф от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, и поема обучението на танцьорите, пише още там.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text