site.btaПроект „Български свят“, Маастрихт: Даваме възможност на сънародниците ни да се срещат, представяме България „по красив начин на света“
![Проект „Български свят“, Маастрихт: Даваме възможност на сънародниците ни да се срещат, представяме България „по красив начин на света“](/upload/10619727/442449706_122146408916208042_3436599330435678100_n+%281%29.jpg?l=1000)
![Проект „Български свят“, Маастрихт: Даваме възможност на сънародниците ни да се срещат, представяме България „по красив начин на света“](/upload/10619727/442449706_122146408916208042_3436599330435678100_n+%281%29.jpg?l=1000&original=f8832614c39773e74ea6a0ef85a99d9053facc3a)
Образователно-културният център „Български свят” в Маастрихт, Нидерландия, е инициатива на Десислава Давидкова. Сънародничката ни пристига в Нидерландия, за да завърши висшето си образование. По време на следването си в Маастрихт се запознава със съпруга си и създава семейство в нидерландския град. Иска обаче децата ѝ да знаят български език и да познават родните култура и традиции. Това желание става основа за създаването на проекта „Български свят”.
Проектът има две направления, обясни за рубриката „БГ Свят“ на БТА Давидкова. Едното е детският образователен клуб „Български свят“, действащ като българско училище, а второто - културният център „Български свят“, насочен към всички българи от района (не само към децата).
Десислава разказва, че идеята за българското училище се заражда покрай децата ѝ.
„Най-близкото училище до нас е това в Аахен (на около 30-40 минути път); има в Айндховен и в Брюксел (и двете са на 1 час от тук). Моите деца ходеха в българското училище в Аахен в продължение на почти две години. Замислих се, „ние ли сме единствените българи тук, които търсят българско училище?“. Има ли други българи в Маастрихт и региона, има ли интерес да създадем училище тук по-наблизо? И малко по малко започнах да събирам контакти на българи тук“, споделя българката.
Оказва се, че има доста българи, които обаче по една или друга причина не са установили българско общество в Маастрихт.
Давидкова се амбицира да създаде училище и да положи основите на българска общност в нидерландския град.
Проектът „Български свят“ стартира на 16 март 2024 г. с пробен период от 3 месеца (до края на юни) – „за да видим дали идеята, която имам, ще се хареса, дали ще успеем да я реализираме като екип и т.н.“.
Включват се осем деца в пробния период. „Слава Богу, той премина успешно и през септември стартирахме първата ни учебна година“, коментира Десислава Давидкова.
Сега в училището има десет деца и трима преподаватели. Учениците са разделени в три групи - подготвителна, 1. клас и 3. клас. Групите са сформирани на база нивото на владеене на български език на децата, а не са спрямо възрастта им.
Методът на преподаване е микс от холандската и българската система, обяснява Давидкова и добавя: „Опитваме се да направим уроците интересни и интерактивни, за да са по-близо до тези, които се преподават в холандските училища. Използваме стандартни учебници, по които се учи и в България, но подбираме материалите си“.
А докато детският образователен клуб учи възпитаниците си на български език, културният център дава възможност на сънародниците ни от Маастрихт да се срещат помежду си. Освен това Центърът представя България „по красив начин на света“, организирайки различни събития за общността ни.
„За последните няколко месеца под логото на културния център проведохме две кино прожекции. Последната беше тематична - покрай коледните празници прожектирахме първия български коледен филм „Смарт Коледа“, разказва основателката на „Български свят”.
„Организирахме общо събитие (съвместно с българската студентска организация тук), участвахме в Националните дни на четенето миналата седмица, заедно със сдружението „Български Хъб Айндховен“, където имахме удоволствието да поканим специален гост - автор на детски роман“, припомня още Десислава Давидкова.
В рамките на културния център има и тренировки по народни танци - всеки четвъртък.
„За тези, които искат да съхранят частица от българската си култура и извън граница!“ – е мотото на Проект „Български свят”.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text