site.btaКапка Драгомирова от група „Канатица”, Айндховен: Танците са пример за „красив и здравословен“ начин да се запази българският дух в чужбина
![Капка Драгомирова от група „Канатица”, Айндховен: Танците са пример за „красив и здравословен“ начин да се запази българският дух в чужбина](/upload/10599715/544d0c40-32da-41c4-8ca0-3355ed205806.jpg?l=1000)
![Капка Драгомирова от група „Канатица”, Айндховен: Танците са пример за „красив и здравословен“ начин да се запази българският дух в чужбина](/upload/10599715/544d0c40-32da-41c4-8ca0-3355ed205806.jpg?l=1000&original=09d0a49ce30e5c8dcdbb982c5023221588f184cd)
Фолклорна група „Канатица” в гр. Айндховен, Нидерландия, е основана през март 2022 година от Василена Стойкова. Василена, тогава на 21 години, с доста търпение и труд успява да събере първоначално малка група ентусиасти, която впоследствие се разраства до почти 50 души.
„Сред нас има няколко опитни танцьори, но по-голямата част сме непрофесионалисти“, разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА Капка Драгомирова.
„Аз лично се присъединих към групата преди година и половина. Търсих контакти с други българи и макар, че народните танци никога не са ми били страст, реших да отида и може би да намеря нови приятели. След два, три месеца не само създадох нови приятелства, но научих и няколко хора̀, които направиха така, че фолклорните ритми влязоха в сърцето ми и изпълниха душата ми с радост“, сподели Драгомирова и добави:
„Усещането, когато всички сте хванати за ръце и танцувате в ритъм, и музиката диктува ударите на сърцето, е почти мистично, сякаш някаква магия завладява цялата група“.
Василена започва да организира участия за групата в различни български и международни събития - по случай 3 март, Деня на жената, Коледа.
„Имаме близки връзки с индийската общност и те ни канят често на техни празненства, искрено наслаждавайки се на магията на българския фолклор. Помня как преди първата ми изява на сцена сърцето ми щеше да изскочи от вълнение и притеснение и чувството на радост и опиянение след успешното изпълнение на танците“, спомня си Капка Драгомирова.
По думите ѝ Василена се справя с изключителна лекота с организационните въпроси. „Тя е прекрасен учител и човек. Ние всички се изумяваме на труда и усилията, които полага и резултатите, които постига, което е наистина достойно за възхищение при толкова млад човек“.
Най-голямата изява на „Канатица” досега е на фестивал в Палма де Майорка, където групата открива събитието.
„Хореографията на танца беше създадена от Василена, новите народни носии допълваха красотата на изпълнението“, коментира Капка.
Тя изтъкна, че в Нидерландия има още доста групи по български народни танци - в Хага, в Амстердам, в други градове. „Канатица“ поддържа близки контакти с групата от Гент, Белгия.
„Понякога към групата се присъединяват и наши приятели от други държави, които се увличат по красотата на българската фолклорна традиция“, обясни Капка Драгомирова.
Тя изрази мнение, че това е „красив и здравословен“ начин да се запази българският дух в чужбина жив.
„Заедно с „Българския Хъб“ в Айндховен и българското училище, се опитваме да запазим жив нашия език и традиции“, заяви тя.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text