site.btaНеправителствената организация „Онгъл“ в град Болград отчете дейността си за 2024 година
Неправителствената организация „Онгъл“ в град Болград, Украйна, публикува отчета си за дейността, извършена през 2024 година. Докладът беше публикуван на официалната Фейсбук страница на организацията.
В рамките на проекта „Добре дошли у дома“ организацията създаде и представи интерактивен спектакъл в населени места от Болградската община – селата Зализничне, Виноградовка, Оксамитное и Каракурт (Василевска община).
„Добре дошли у дома“ е интерактивен спектакъл за историята и културата на етносите в Болградската община, целящ интеграцията на вътрешно разселените лица и техните деца в местната среда чрез култура“, споделиха от организацията. Проектът беше реализиран с финансовата подкрепа на инициативата „Култура помага“, съфинансирана от Европейския съюз.
Според предоставената информация организацията е провела проучване на потребностите в сферата на изкуствата, в което са участвали 244 души. Били са създадени публикации в социалните мрежи на театралното студио, свързани със спектакъла, както и с културата и традициите на етносите от украинската Бесарабия (българи, гагаузи, албанци) за информиране на целевата аудитория.
Също така в отчета е отбелязано участието на организацията в Международния бесарабски икономически форум. Председателят на организацията Татяна Манолова взе участие в секцията „Международни и държавни грантови програми“ с доклад за изпълнението на проекта „Добре дошли у дома!“.
От 20 до 22 септември в град Киев се състоя фестивал за деца и младежи „Различни заедно“. Във фестивала участваха Татяна Манолова и Анна Бондарчук.
През годината беше подписан договор за сътрудничество с Агенцията за трансгранично сътрудничество „Еврорегион Долен Дунав“ и меморандум за сътрудничество с Центъра за култура и отдих към Болградския градски съвет.
От споделената информация става ясно, че Татяна Манолова и членът на организацията Серафим Савченко са организирали в образователните институции на Болградската община серия от тренинги, обединяващи теория и практика, на теми като: „Ораторско изкуство и публични изяви“, „Социални мрежи като инструмент за популяризиране“, „Медийна грамотност“ и „Увереността в себе си като основа за развитие“.
Серафим Савченко също така бе модератор и лектор на три образователни събития в рамките на проекта „Кино Болград“. „Проектът има за цел създаването на достъпна аудиовизуална среда за жителите на Болградската община, като отчита нуждите на хората с ограничена подвижност и на хората с увреждания“, добавиха още от организацията.
Както БТА писа, град Болград е административен център на Болградски район в рамките на административно-териториалната реформа от 17 юли 2020 г. В района влизат 10 общини, в които над 60% от населението е българско.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text